Sağlık Yükselirse Neler Olur

Sağlık Yükselirse Neler Olur
Sağlık Yükselirse Neler Olur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Yükselirse Neler Olur? Sağlık dünyanın her yerinde farklı tanımlanmış ve sürekli değişen bir kavram olmuştur. Bu nedenden dolayı da sağlık için yüzlerce tanım mevcuttur. Ancak dünyada genel olarak bir sağlık tanımından söz edecek olursak Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımından söz etmemiz gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlık, sadece fiziksel bir hastalığın veya sakatlığın olmayışı değil aynı zamanda zihinsel ve ruhsal yönden de tam bir iyilik halidir. Bu iyilik hali ise içsel ve dışsal etkenlerden sürekli etkilenmekte ve değişmektedir.

Sağlık Yükselirse Neler Olur

Sağlıksız Bir Yaşam Neler Götürür?

Sağlıksız bir yaşam alışkanlığı insan hayatında çok maddi ve manevi çok büyük kayıplara neden olmaktadır. Sağlıksız bir yaşam hem birey için hem de ailesi ve diğer sevdikleri için büyük travmalar ve yoğun bir stres yaratmaktadır.

Uyku dengesinin düzensizliği ile bireyler sabah saatlerinde oldukça enerjiden yoksun olmaktadırlar ve uyanması gereken saatte kalkmakta güçlük çekerler. Aynı zamanda enerjileri düşük olduğu için çevresi tarafından da olumsuz karşılanmaktadırlar.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı veya alkol tüketimindeki aşırılıklar ve dengesizlikler de bireyde hem fizyolojik, hem psikolojik hem de maddi kayıplara yol açar. Özellikle sigara ve diğer tütün ürünlerinin yoğun kötü kokusu bireyleri toplumdan uzaklaştırmaktadır. Bu durumda bireyde sosyal izolasyona ve depresyona neden olabilmektedir. Sağlıksız yaşayan bireylerde beslenme ve uyku düzeni yetersizdir ve aynı zaman da beden imajlarında da yetersizlik kendini gösterir.

Sağlığın Yükselmesi ile Gelen Değişimler

Sağlığın yükselmesi ile insan hayatında birçok önemli değişme ve gelişme olur. Sağlık Yükselirse Neler Olur Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı davranışların alışkanlık haline getirilmesi bireyde hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyal açıdan birçok faktör etkiler.

Uykunun düzene sokulması ile birey sabah saatlerinde daha enerjik ve dinç uyanır. Bu enerjide bireyi sosyal ortamlarda kendisinin kabul edilmesini sağlar ve çevresini olumlu bir etki bırakır. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanılması ve aynı zamanda alkol tüketiminin de olmaması bireyde ileri yaşlarda veya erken dönemde büyük hastalıkların ve yüksek bütçeli maddi kayıpların olmasını önler.

Sağlıklı yaşayan bir birey hem kendi dış görünümüne özen gösterir hem de beslenmesine önem verir ve böylece hem fizyolojik olarak hem de sosyal açıdan sosyal ortamlarda kendisini kabul ettirir. Sağlığın yükselmesi ile daha birçok avantaj kazanılmış olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!