Çocuk Zekası Genlere Bağlı

Çocuk Zekası Genlere Bağlı
Çocuk Zekası Genlere Bağlı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuk Zekası Genlere Bağlı Her çocuğun zekası birbirinden farklıdır. Bu zekası bazen aldıkları eğitimden bazıları ise genetik faktörlere bağlıdır. Zeka sadece doğuştan gelen bir faktör değildir. Elbette bunun payı büyüktür. Yani anne ve babası IQ seviyesi yüksek insanların çocuklarının da zeka seviyesinin yüksek olma ihtimali bilimsel açıdan kabul edilmiş bir durumdur.

Çocuk Zekası Genleremi Bağlı

Yapılan çalışmalar bunu doğru kılmaktadır. Hatta zekanın genetik duruma bağlılığı yüzde 40 ile yüzde 60arasında olduğu tahmin edilmektedir. Geri kalan yüzdeyi ise diğer faktörler oluşturmaktadır. Fakat sadece genetik faktörler değil, alınan eğitim, hamilelikten itibaren dengeli beslenme, gelişmiş bir çevrede büyüme gibi durumlarda çocuk zekasını ciddi oranda yükseltmekte etkilidir.

Çocuk Zekası Hangi Genlere Bağlıdır

Zekanın bağlı olduğu genler X kromozomuyla alakalıdır. Bu durumdan ötürü erkek çocuklar zekalarını annelerinden almaktadır. Çünkü X kromozomu kadın da bulunur. Kız çocukları ise, hem anneden hem de babadan X kromozomu aldıklarından dolayı, annelerinden ve babalarından almaktadırlar. Bu durum zekanın genlere bağlı olduğunu da tıbben doğrulamaktadır.

Zekanın Ebeveynlerdeki Genetik Faktörlere Bağlı Olduğunu Kanıtlayan Çalışmalar

Yapılan birçok çalışmada bilim adamları şu durumu tespit etmiştir. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deneyler de anne geninin fazla olduğu dişi farelerin zeka seviyesinin yüksek fakat vücut oranlarının küçük olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun aksine baba geninin fazla olduğu farelerde ise zeka seviyesinin düşük, fakat vücut yapılarının büyük olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

Bu Genlerle Kişinin Zekasını Değiştirmez

İnsan mükemmel bir varlık olarak yaratılmıştır. Bilim her ne kadar yüksek seviyelere ulaşmış olsa da bu genlerle oynamak kişinin zekasını değiştirmez. Çocuk Zekası Genlere Bağlı Çünkü tüm dünya da ki yapılan çalışmalar gösteriyor ki çocuklardaki zeka seviyesi ortalama yüzde 50 oranında genetik yapıya bağlıdır. Yani çocuk doğduğu zaman zaten belirlenmiş genetik zeka seviyesi ile doğmaktadır. Tabi ki bu çocuğun zeka seviyesinin her zaman kalıcı olarak kalmaz. Bu durumun önlenip zeka seviyesinin artması için birçok yol vardır. Bu yollardan bazıları şunlardır:

  • Çocuğunuzu doğal yollarla besleyin.
  • Çocuğunuza zeka gelişimini destekleyen oyuncaklar alın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!