İlk Mke Başkanı Kimdir?

İlk Mke Başkanı Kimdir
İlk Mke Başkanı Kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MKE kurumunun Tarihçesi çok eskilere dayanır. Tarihi Osmanlı İmparatorluğuna kadar dayanmaktadır. İlk Mke Başkanı Kimdir? Bu yüzden bu kurumun tarihçesi çok geniştir. Kuruluşu 1921 olarak gösterilse de 15. yüz yıldan beri vardır.

 

MKE Nedir?

 

MKE açılımı Makine ve Kimya Endüstrisi olarak geçmektedir. Endüstri bakımından çok önemli bir kurumdur. Silah, roket, mermi, araç ve benzeri şeyleri yapar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin mühimmatlarını yapan kurumdur. Osmanlı İmparatorluğunda Tophane-i Hümayun adıyla hizmet verirdi. İlk Mke Başkanı Kimdir? 1921 Yılında ismi Askeri Fabrikaları Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir. Daha sonra ise Makine ve Kimya Endüstrisi olarak ismi değiştirilmiştir. Bu kurumun en çok silah sattığı ülke verilere göre Suudi Arabistan’dır. Merkezi başkentimiz Ankara’da bulunmaktadır. Yıldan yıla çok büyük artışlar vardır. Ankaragücü Futbol Takımının sponsoru olarak da bilinmektedir. Savunma sanayisidir. Bütçesi 450 Milyon TL civarındadır. Kurumda çalışan binlerce personel bulunmaktadır. Dünya’da 45’ten fazla ülkeye satış yapmaktadır.

 

İlk Mke Başkanı Kimdir?

 

İlk Makine ve Kimya Endüstrisi başkanı tarihe bakılırsa Fatih Sultan Mehmet‘tir. Çünkü bu kurumun temellerini ilk o atmıştır. Top Döküm Kurumlarını Fatih Sultan Mehmet kurmuştur. İlk olarak 15. yüz yılda kurulan bu kurum Tophane-i Amire ismiyle kurulmuştur. Osmanlının silah ihtiyacı bu kurum ve buna benzer kurumlardan karşılanıyordu. Osmanlı İmparatorluğu yıkıldıktan sonra, İlk Mke Başkanı Kimdir? 1919 tarihleri arasında Askeri Fabrikalar Müdürlüğü olarak görevine devam etmiştir. Günümüzde ise Makine ve Kimya Endüstrisi olarak anılmaktadır. Yani bu kurumu ilk kuran padişah Fatih Sultan Mehmet’tir. Bu yüzden ilk başkanı da otomatik olarak o olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!