Ayaklardaki Nasır Nasıl Geçer?

Metal Etiket
Metal Etiket
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayaklardaki Nasır Nasıl Geçer? Ayaklarda farklı sebeplerden dolayı nasır oluşumu görülebilmektedir. Bu sebeplerin başında basınç ve sürtünme gelmektedir. Ayağı çok sıkı saran ya da tam oturmayan ayakkabılar sürekli belirli bölgelere sürterek ve ayağa dengesiz basınç uygulayarak nasır oluşumuna yol açar. Bu nedenle doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Uzun süre çıplak ayakla gezmek ayak dokusunu kurutur bunu yanında uygulanan baskı da arttığı için ayaklarda nasır oluşumu görülebilmektedir. Düzensiz yapılan yürüyüşler ve gün içinde duruştaki bozukluklar ayakta farklı noktalara dengesiz yük binmesine sebep olduğundan nasır oluşumuna sebep olabilir. Bunun bir benzeri olarak ağır aletler, ekipmanlar kullanmak da nasır oluşumunu tetiklemeye yeterli olabilir.

Ayaklardaki Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Oluşumu Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir dokuda nasır oluştuğunda belli başlı belirtiler vermektedir. Bunlardan birincisi nasır oluşan bölgedeki kuruluktur. Bunun yanında yine nasırlı bölgede sararmalar görülebilir ve üzerine baskı uygulandığında ağrı, sızı durumları ile karı karşıya kalınabilir.

Ayaktaki Nasır Nasıl Önlenir ve Geçer?

Nasırın en önemli sebeplerinin başında sürtünme ve fazla basınç geldiği için bunları yaratan etkenleri tespit ederek ortadan kaldırmak hem hali hazırda bulunan nasırları tedavi etmek hem de ilerleyen zamanlarda bu problem ile tekrar karşılaşmamak için en etkili çözüm olacaktır. Bunun için de yüksek topuklu olmayan, yükü ayak üzerine eşit dağıtan, ayak numarasına uygun ve gereğinden fazla ayağı sıkmayan ergonomik ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu etkilerin dışında ayaların bazı bölgelerinde oluşan kuruluklar da nasır oluşumuna davetiye çıkarttığı için nasır oluşumlarının engellenmesi de oldukça önemlidir.

Bunu yapmak için de ayakların düzenli olarak nemlendirilmesi ve kurutucu etkenlerden uzak tutulması, kullanılan çorapların günlük değiştirilmesi gerekmektedir. Çıplak ayak ile yürümemeye özen gösterin ve ayaklarınızı sık sık dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Yorulduklarını hissetmediğiniz durumlarda bile nasır oluşumu görülmesi mümkündür. Bunların dışında epsom tuzu ve pompa taşı kullanımı ayaklarda hali hazırda oluşmuş bulunan mantarların geçmesi için etkili bir yöntemdir. Ayaklardaki Nasır Nasıl Geçer?  Epsom tuzu yapısındaki aktif maddeler sayesinde kişilerde ayak kokusunu da önlemektedir. Bu yöntem sayesinde piyasada satılan ilaçlara ihtiyaç duymadan tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!