Saçlar Niçin Dökülür? Nedenleri Nelerdir?

Saçlar Niçin Dökülür
Saçlar Niçin Dökülür
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saçlar Niçin Dökülür? Nedenleri Nelerdir? Saç dökülmesi birçok insan canını sıkan olumsuz bir durumdur. Saçların dökülmesi genel olarak genetik ve çevresel faktörler nedeniyle dökülür. Ayrıcı bunda vitamin ve mineral eksikliği de eklenebilir. Öte yandan günlük belli sayıda saçların dökülmesi normal kabul edilirken bir avuçtan daha fazla saçın dökülmesi normal kabul edilmez. Peki, saçlar niçin dökülür? Nedenleri nelerdir?

Normal Olmayan Saç Dökülmesi

Her insanın saçı normal olarak dökülme yaşayabilir. Bir insanın günlük saç telinde 100 – 150 saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Fakat, kişinin saç teli günlük 200 telden daha fazla dökülürse bu durum normal olarak kabul edilmez ve önlem alınması lazım gelir. Bundan dolayı uzman bir hekime saç muayenesi olunması faydalı olacaktır.

Saç Tellerin Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülme problemi ile karşı karşıya kalan kişiler genel olarak niçin saçlarım dökülüyor ya da şampuan tercihi saçların dökülmesinde etkili mi? ve buna benzer soruları sıklıkla kendilerine sorarlar. Dolayısıyla saç dökülmesine neden olan faktörler birden fazladır. İşte, saç dökülmesinin sebepleri;

  • Genetik etkenler
  • Aşırı stres
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri
  • A vitamini de fazlalık
  • Aşırı diyet yapma ve hızlıca kilo verme
  • Hormonal bozukluklar
  • Kullanılan devamlı bazı ilaçlar
  • İleri yaş

Yukarıda sayılan bu nedenlere bağlı olarak saç tellerinde yoğun bir şekilde dökülme meydana gelir. Eğer sizin saçınız da günde 200 telden daha fazla dökülüyorsa vakit kaybeden bir doktora muayene olunması faydalı olacaktır.

Şampuan Kullanımı Saçları Döker mi?

Saçların dökülmesinde şampuanların etkisi diğer nedenlere bağlı olarak daha az seviyede söylenebilir. Fakat yanlış şampuan kullanımı saçları dökebilmektedir. Özellikle içeriğinde kimyasal bileşenler ihtiva eden şampuanlarda uzak durmak gerekir. İçeriğinde saç dökülmesine neden olan SLS, paraben gibi bileşenler içermeyen şampuanların kullanılması faydalı olacaktır. Öte yandan saç derinize uygun şampuan tercih etmenizde önemli bir husustur. Bunun için doktora görünmeniz doğru bir davranış olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!