Şifa Dolu Lezzet Hindiba Nedir Nasıl Kullanılır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindiba Nedir?

Şifa Dolu Lezzet Hindiba Nedir Nasıl Kullanılır Sağlığa büyük faydalı bir kaynak olan mineraller de dahil olmak üzere, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, folik asit, potasyum, A, B6, C, E, ve K vitaminleri içeriyor. Hindiba bitkisinin sağlık açısından pek çok yararı bulunuyor. Hindibanın faydaları neler?

İşte bilinmesi gerekenler;

Hindiba Nasıl Üretilir?

Sonbahar mevsiminde tarlalardan hindiba kökleri hasat ediliyor. Hasat edilen bu kökler soğuk hava deposunda bekletiliyor. Burada kökler soğuk ve serin olan imkanlarda muhafaza ediliyor. Daha sonra ise üretim yerlerine alındıktan sonra içleri su dolu tepsilerde bekletiliyor ve üç hafta içinde kökler tekrar tomurcuklandırılarak beyaz hindibayı açıyor.

Hindiba Nasıl Tüketilir?

Hindiba otu genelde yemeklerin ve salataların içinde sıkça kullanılıyor. Bazen de kavurma yapılarak tüketiliyor. Hindiba otunu kurutup çayı içiliyor.

Beden Sağlığına Yardımcı Oluyor

Sindirim, kalp, stres bozukluğu gibi konularda pek çok faydası biliniyor. İşte bunlardan bazıları;

  • Hindiba, bir prebiyotik olan inülin içeriği ile sindirim sistemi için çok faydalı bir bitkidir. İnülin asit reflü hastalığında, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi pek çok bağırsak ve sindirim sorunuyla mücadele etmek için kullanılıyor. Bu yüzden hindibanın sindirimi kolaylaştırmak gibi bir önemi vardır.
  • Kalp sağlığını iyileştiriyor. İnsülin yalnızca sindirim sistemi için faydalı değil, aynı zamanda vücuttaki istenmeyen kolesterol seviyelerini düşürebildiği gözlemlenmiştir. LDL kolesterol, aterosklerozun gibi yüksek tansiyonun ana nedenlerinden biridir, bunun sebebi ise atardamarlara ve damarlarda biriktiği zaman kan akışını engelliyor. Ayrıca kalp krizi ve felç olasılığına zararlı bir katkıda bulunabilir.
  • Böbrek sağlığına da katkıda bulunuyor. Hindiba kökü ekstresi idrar söktürücü olarak da kullanılıyor. Sürekli ve sağlıklı idrara çıkma sıklığı, vücudumuzda karaciğerde ve böbreklerde depolamış olduğu zararlı toksinlerin atılmasına ve toksinlerin vücutta kaldığında oluşabilecek pek çok tehlikeli durumlardan korunmaya yardımcı olabiliyor. Şifa Dolu Lezzet Hindiba Nedir Nasıl Kullanılır Ayrıca yağ yakımını hızlandırıyor çünkü idrarın % 4’ü genellikle vücutta başka bir yerde depolanacak olan yağ birikintileridir.
  • Kabızlık sorunlarıyla mücadele eder. Kabızlık, dünya çapında giderek daha fazla insanın hayat kalitesini etkileyen ana problemlerden biridir. Hindibada bulunan inulin, kabızlık sorununun üstesinden gelmeye yardım eden doğal bir lif olduğu için önemli bir rol oynar. Lif, bağırsak hareketlerinin toparlanmasına, düzenlenmesine, peristaltik hareketlerin teşvik edilmesine ve mide sularının salgılanmasına gayet yardımcı olur. Düzgün ve düzenli çalışan bir sindirim sürecini sürdürüp, insanlarda mide ve kolon kanseri de dahil olmak üzere bir çok hastalık ve olasılığını azaltıyor.
  • Kanseri önleme konusunda çok faydalıdır. Hindiba, pek çok kanser çalışmalarında tümör büyümesinde bir azalmayla ilişkilidir ve kesin önleme mekanizması konusunda araştırmalar devam etmektedir. Yapılan araştırmalar bunun hindiba içinde mevcut tümör karşıtı ve antioksidan özelliklere sahip fruktanlar sebebiyle mevcut olduğunu göstermektedir. Hindiba içerisindeki polifenoller meme kanseri ve kolorektal kanser gibi bir sürü çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bazı kaynaklarda hamilelerin kullanması sakıncalı olabileceği için önerilmiyor.

Ruh Sağlığını da Düzenlemeye Yardımcı Oluyor

Kaygı ve stresin azalmasında rol oynar. Hindiba, kaygıyı azaltır ve zihni sakinleştiren özelliklere sahiptir, bu nedenle stresi ve vücut üzerindeki tehlikeli etkilerini büyük ölçüde hafifletir. Hindiba, yatıştırıcı etkisi sebebiyle uyku sorunu çeken kişilere yardımcı olur. Hindibanın bilişsel gerileme, kalp hastalığı, uykusuzluk, hormonal dengesizlik ve erken yaşlanma gibi sorunları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Hindiba Nasıl Bulunur?

Genellikle Çay veya kahve halinde satın alınabilir. Bazı aktarlarda bitki olarak da mevcuttur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!