Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli Kan uyuşmazlığı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda mevcut. Merak etmeyin bebeğiniz sağlıklı doğacak!

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit

Gebelikten önce yapılması önerilen testler hem anne ve bebeğin sağlığı için hem de doğumdan önce, doğumdan sonra ve doğum sırasında ortaya çıkabilecek sorunları önleyebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan Uyuşmazlığı; annenin Rh (-), bebeğin Rh (+) olması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. İlk gebeliklerde sıklıkla karşılaşılmayabilir ancak ileriki gebeliklerde bir önceki gebelikte bebeğin hücrelerine karşı oluşan antikorlar annenin kanında hala var olduğundan yeni gebelikte, bebekte bu hastalığa yol açabilir.

Rh uyuşmazlığını bahsetmeden önce Rh antijenleri kısaca anlatılabilir. Rh sisteminde 40′ tan fazla antijen bulunur. İnsanda 6 tipi ayırt edilen bu antijenler: C, D, E, c, d, e’ dir. Bu nedenle kanında D antijeni taşıyan kişilere Rh (+), D antijeni taşımayan kişilere de Rh (-) denir.

Kan Uyuşmazlığı Neden Oluşur?

Annenin Rh (-) olması, bağışıklığının da Rh (-) olmayan hücrelere karşı savunmasına yol açar. Annenin bağışıklık sistemi bebeğin Rh (+) hücrelerine karşı antikor üretir ve bu antikorlar bebeğe geçerek sağlık sorunlarına yol açar.

Ayrıca düşük (abortus), dış gebelik ya da amniyosentez sırasındaki travma sonucu bebeğin kanı annenin kan dolaşımına geçebilir. Normalde gebelikte anne ve bebeğin kanları birbirine karışmamaktadır. Bebek doğarken bir miktar bebeğin kanı annenin kan dolaşımına karışır. Böylece annenin kanı tanımadığı bir maddeyle yani Rh antijeni ile karşılaşır.

Kan Uyuşmazlığı Tanısı Nasıl Konur?

Hastalık tanısı anne ve babanın kan grubunun belirlenmesiyle başlar. Uygun olmayan kan grubu tespitinde anneye çeşitli testler ve iğneler yapılır. Önlemeyen sorunlarda ise doğumdan sonra bebeğede çeşitli müdaheleler yapılır. Yapılan bu işlemler ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ve Testi Nedir?

Rh uyuşmazlığı olan annenin antikor oluşturması önlenmeli ve sarılığın görülme riski ortadan kaldırılmalı. Bunun için;

  • Kan grubu Rh (-) ve eşi Rh (+) olan gebe anneye hamileliğinin 28. haftasında Anti-D Immunuglobülin iğnesi adı verilen iğne yapılır.
  • Kan uyuşmazlığı testi olan Indirect Coombs Testi (ICT) hamileliğin başlangıcında anneden alınan kan numunesi ile yapılır.
  • Anti-D Immunoglobülin iğnesi dış gebelik, düşük ya da doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde yapılmalıdır.

Bu iğne ile annenin bağışıklık sistemi desteklenir ve bu sayede oluşan antikorlara, karşı koyma söz konusu olabilir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıldır?

Doğumdan sonra bebek gözlem altına alınmalı ve sarılık hastalığı olasılığı olduğundan dikkat edilmelidir. Sarılık hastalığı dışında bebekte;

  • Karaciğer ve dalakta büyüme,
  • Eritrosit hücrelerinin çok hızlı düzeyde ve fazla miktarda yıkılması,
  • Anemi,
  • Kalp yetmezliği ve ödem,

gibi birçok önemli komplikasyon oluşabilir. Ayrıca bebekte de Indirect Coombs Testi (ICT) uygulanarak uyuşmazlığın derecesi ölçülür.

Kan Uyuşmazlığı Hastalığında Erken Tespit Önemlidir

Kan uyuşmazlığında erken tespit her hastalıkta olduğu gibi oldukça önemlidir. Evlilik öncesi kan gruplarının belirlenmesi, gebelik süresince anneye yapılacak olan test ve iğneler bu süreçte oldukça etkilidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!