Genel Kültürde Bulunan En İyi Bilgi

Genel Kültürde Bulunan En İyi Bilgi
Genel Kültürde Bulunan En İyi Bilgi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Kültürde Bulunan En İyi Bilgi İnsan yeryüzünde var olduğundan beri sürekli bir değişim ve gelişim döngüsündedir. Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar biriken bilgi gelecek kuşaklara aktarılır. İnsanoğlu ilkel çağlarından teknoloji devrine kadar olan süreçte geçmişten aldığı bilgiyi işleyerek ve üzerine katarak sonraki nesle miras bırakır. İlk zamanlarında iç güdüsü, hayatta kalma arzusu onu bilgi aramaya iterken, bu sayede doğanın eşsiz gücü ve sistemiyle karşılaşmıştır. Kimi zaman bu güç karşısında savaşmak zorunda kalmış kimi zaman ondan öğrendiği bilgilerle yine hayata tutunmuştur. İlk çağlarda en değerli, en iyi bilgi elbette insanı hayatta tutabilecek bilgiydi. Bu bilgi sayesinde yiyecek bulabiliyor, barınma ihtiyacını karşılayabiliyor, avlanıyor ve hayatta kalabiliyorlardı.

Bilgi Nedir?

Soyut ya da somut olarak kavranabilen, akıl yoluyla algılanabilen tüm olgu, ilke ve kavramlara verilen addır.

Bilgi ve Kültür

İnsanoğlu doğanın bilgisine kendi deneyimlerini ve zekasını da katarak bilgiyi asırlardır usta bir işçilikle emek emek işledi. Bilgi işlendikçe gelişti, değerlendi. İçgüdülerin belirlediği temel ihtiyaçların yerini zaman ilerledikçe daha farklı ihtiyaçlar aldı. Ateş bulundu, icatlar, keşifler yapıldı. İnsanlar artık kabilelerden ırklara ve milletlere ayrıldı. Coğrafi sınırlarla kendi topluluklarının sınırlarını çizdi. İnsanlığın evrimi boyunca bilgi hep gelişti. Geçmişten aldığını geleceğe hep daha fazlasıyla iletti.

Kültür ve Gelişim

Gelişim sürecinde bilgi insanlığın ihtiyaçlarına göre şekillendi. Önemli olan hayatta kalma dürtüsüdür. Peki, ihtiyacını karşılayabilecek bilgi yeterli oldu? Diyebilir miyiz? Elbette hayır. Hayatta kalma içgüdüsünün yanında merak duygusu da vardı. Bu duygu da insanlığın bilgiyi çoğaltmak için en temel etkeni oldu. Gökyüzünü, yer altını, denizleri, yıldızları, gözle görülen ya da görülmeyen cisimleri, insanın kendisini de merak etti. Fen bilimlerini buldu. Güzeli görmek istedi, sanatı keşfetti.

Yazının icadıyla ise insanoğlu artık hem eserlerini hem adını gelecek kuşaklara aktarabildi. Bu insanoğlunun ölümsüzlük arayışına da bir nevi çözüm oldu. Genel Kültürde Bulunan En İyi Bilgi Medeniyetler, sanatkarlar, imparatorlar, insanlar artık isimlerini unutulmamak üzere sadece yazı aracılığıyla gelecek yüzyıllara taşıyabildi. Hatta dünyanın sonuna kadar yaşatabilecek imkanı buldu.

İnsanoğlunun evrimi ve Genel Kültürü

İnsanoğlunun evrimi süresince bilgi artık ihtiyaç karşılamaktan çıktı. İnsanoğlunun zevkine, keyfine ve ideallerine yanıt veren yegane kavram oldu. İnsanlığın artık bilgiye hayatta kalmak için ihtiyacı kalmadığında, bilgi sistemleştiğinde ve makinelere, konutlara dönüştüğünde yüzyılların birikim artık sonraki çağlarda adına kültür denen üst kavramda buluştu. İlk çağlarda insanların hayatta kalmak için kullandıkları bilgi günümüzde genel kültür olarak tüm insanlığa, gelişimine ve geleceğine dair bir bütün en değerli varlık olarak hala gelişimini devam ettirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!