Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır?
Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır? Kredi ödemesi için bir plan oluşturulurken aylık ödemeler belli bir miktara sabitlenerek kredinin taksit tutarı belirlenir ve taksitle ödenecek kredi faizi ile vergiler aylık ödenecek taksitten düşürülüp kredinin anapara ödemesi hesaplanır. Bu kredi hesap sistemiyle, her ay ödenen taksit sonucunda kalan anapara tutarı azaldığı için krediye uygulanan faiz miktarı da her ay azalır. Bu şekilde bir sistem halindedir.

Banka Kredisi Hesaplama

Faiz, her ödeme döneminde diğer başlığın karı kullanılarak kredi geri ödemesi üzerinden hesaplanır. Bu nedenle, kalan sermaye kredinin kar marjı ile iki katına çıkarılır ve ipoteğe ek olarak BSMV ve KKDF gibi vergiler eklenir. Bir ödeme planı oluşturduğunuzda, aylık ödemeler yapılır ve kredi kredileri sabitlenir. Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır? Ana ödemeyi hesaplamak için borçlanma faizi ve aylık vergiler aylık gelirinizden düşülür. Faiz oranı hesap sisteminde anapara her taksitte düşülür, böylece her taksit için kademeli olarak faiz düşülür.

Konut Kredisi Hesaplama

28 Nisan 2021 itibariyle 10 yıllık ipotek için minimum faiz oranı% 1.32 olmuştur. Minimum faiz oranı ile 10 aylık bir kredi hesaplıyorsanız yıllık faiz oranınız %17,66’dır. Kredinin 100.000 TL olarak hesaplanması ve bugünkü ipotek faydasının en az 120 ay olması durumunda aylık ödeme 1.665 TL ve toplam ödeme tutarı 201.775 TL olur.

Esnaf Ve Kobiler İçin Kredi Hesaplama

İşletmelerin iş yenilemeleri, yükseltmeleri, ürün satın alımları, ödemeler vb. için kullandığı kredi türüdür. İşletme geliri elde etmek için KOBİ kredilerini kullanamazsınız. Bu krediye başvuru yapabilmek için küçük ya da orta ölçekte bir işletme sahibi olmanız yeterlidir. Esnaf ve kobiler için kredini hesaplamasını aylık taksit tutarı finansman türü, vade, kredi tutarı ve güncel faiz oranı kullanılarak hesaplanmaktadır.

İhtiyaç İçin Kredi Hesaplama

28.04.2021 tarihi itibariyle 3 yıllık vadede en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı faiz oranı %1,44 oldu. En düşük faiz ile aylık maliyet oranı %23,29’dur. Kredinin 15.000 TL olarak hesaplanması ve mevcut kullanıcı kredisinin asgari faiz oranına sahip olması ve 36 aya tekabül etmesi durumunda aylık ödemeler 563 TL ve ödenen tutar 20.349 TL olacaktır.

Taşıt İçin Kredi Hesaplama

28.04.2021 tarihinden itibaren 4 yıllık vadede en düşük taşıt kredisi faiz oranı %1,50 oranındadır. Minimum faiz oranı ile alınan kredinin maliyet oranı %24,24 seviyesindedir. Örneğin, en düşük taşıt kredisi faizi ile 40.000 TL ve 48 ay vadeli bir kredi için hesaplama yapıldığında, kredinin aylık taksiti 1.252 TL, toplam ödenecek kredi tutarı 60.283 TL’ye tekabül eder.

Kredi faiz oranları ve hesaplama şekilleri kredi türüne göre değişiklik gösterir. Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır? Konut kredisinde faiz oranları kıyasla daha düşükken ihtiyaç ve taşıt kredilerinde faiz oranı daha yüksektir. Faiz oranları çeşitli nedenlere göre düşüp yükselmektedir. Dünya piyasaları vb. ölçütlerde olumlu gelişmeler olması durumunda kredi faiz oranları da düşerken, olumsuz bir gelişme olması durumunda faiz oranları artış gösterir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!