Eğitim Burslarında Neler Önemlidir?

ENERJİ KİMLİK BELGESİ FAYDASI NEDİR?
ENERJİ KİMLİK BELGESİ FAYDASI NEDİR?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim Burslarında Neler Önemlidir? Bir bireyi yeteneği ya da ilgisi doğrultusunda, evrensel olarak öğrenilmesi gereken bilim, sanat, teknik, matematik gibi belirli konularda yetiştirmeye, yeterli donanıma sahip hale getirmeye eğitim denir. Türkiye’de bu eğitim okullarda verilir. Bir öğrencinin eğitim hayatı ilk önce kreş ya da anasınıfında başlar.

Eğitim Burslarında Neler Önemlidir?

Bu sırayı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite takip eder. Devlet ve bazı kuruluşlar çocukların eğitim serüvenlerinde onlara destek olmak için belirli miktarda para yardımında bulunurlar. Devletin ve bazı kuruluşların verdiği bu paraya burs denilmektedir. Tabii ki burs veren bu kuruluşların, öğrencinin burstan yararlanması için de belirli kriterleri mevcuttur.

Devletin Burs Kriterleri

Devletin burs verirken önem verdiği nokta öğrencinin başarısıdır. Ilk ve orta öğretimde bu başarıyı ölçmek içinde devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı yapmaktadır. Bu sınavda belli bir puanı geçen öğrenciye kendi belirlediği tutarda burs vermektedir. Ancak sınava başvuru için ön şart öğrencinin maddi durumunun belli bir düzeyin altında olmasıdır.

Öğretmen çocukları için ayrı kontenjan açılır ve onlar kendi içinde sıralanır. Yine öğretmen çocuklarının da bursu alabilmesi sınavdaki başarılarına bağlıdır. Devlet, üniversitede ise başbakanlık bursu ve kredi ve yurtlar kurumu bursu vermektedir. İki bursta da öncelik maddi durumun ortalamanın altında olmasıdır.

Burs Veren Kuruluşların Burs Kriterleri

Bazı firmalar, şirketler, dernekler, vakıflar öğrencilere eğitim hayatlarında maddesel olarak yardımcı olmak isterler. Bunun için öncelikli kriter başarı olur. Kimisi maddi durumu sorgularken kimisi için bu önem taşımaz. Eğitim Burslarında Neler Önemlidir? Çünkü amaçları başarılı olan öğrenciye katkıda bulunmaktır. Genelde üniversite öğrencilerine burs vermeyi tercih ederler. Ancak çok nadirde olsa ilkokul, ortaokul ve lisede maddi yönden sıkıntı çeken öğrenciye de verirler.

Sabancı, Koç, Hacı Ömer tarman gibi kuruluşlar öğrencilere burs verir. Özellikle öğrencilere yardım amaçlı kurulan vakıflar ve dernekler mevcuttur. Mesela Toplum Gönüllüleri Vakfı bunlara bir örnektir. Devlet için de Kuruluşlar içinde önemli olan kriterler başarı ve maddi durumdur. Başka kriteleri olan yerlerde olabilir. Ancak öncelikleri ya da aşılması gereken eşikleri başarı ve maddi durum olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!