Temel Gıda Maddeleri Alışverişi

Temel Gıda Maddeleri Alışverişi
Temel Gıda Maddeleri Alışverişi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temel Gıda Maddeleri Alışverişi Bir evin ihtiyaçları süreklidir ve belli aralıklarla yapmanız gereken alışveriş kalemleri mevcuttur. Ev alışverişinin sürekli ve en yoğun alışveriş kalemi; temel gıda maddeleri alışverişidir. Her gün ekmek alma mecburiyetimiz vardır. Buzdolabı alışverişinizi en az haftada bir kez yapmamız gerekir. Kuru bakliyatlar da iki haftada bir tedarik gerektirir. Hatta hafta içi yapacağımız yemeklere göre alışveriş listemiz kendini günceler bu belirtilen periyot haricinde haftada bir kaç kez temel gıda alışverişine çıkmak zorunda kalırız. Bu düzeyde yoğun olarak yaptığımız bir alıveriş kaleminde dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Bunları da bir kaç başlık altında saymamız mümkündür.

Temel Gıda Maddeleri Alışverişi

Doğru Ürünü, Doğru Yerden Almak

Temel gıda maddelerimizi tedarik ede bileceğimiz, çevremizde onlarca alternatif market ve yüzlerce çeşit ürün vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta güvenilir bildiğiniz yerden alışveriş yapmaktır. Örnek vermek gerekirse; kırmızı et alacağız. Gidip kırmızı etimizi aldık, ancak bu et hijyenik şartlarda mı kesildi? Ya da can alıcı soru; bize bu etin dana eti olduğu söylendi, gerçekten dana eti mi? Bunu kesinlikle bakarak anlayamayız. Onun için güvenilir bildiğimiz yerden ve kaynağını bildiğimiz ürünleri almamız daha sağlıklı olur.

Zombi Gıda

Artık yedisinden yetmişine hepimizin bildiği bir kavram zombi gıda gerçeği ile karşı karşıyayız. Buna gıda terörü de dememiz mümkündür. Bunları; soframıza gelen meyve ve sebzelerin, verimliliklerini artırma adı altında hormonları ile oynanması veya paketli gıda maddelerinin raf ömürlerini uzatmak için içine konulan koruyucu maddeler olarak saymamız mümkündür. Bunlar görünür de ne kadar zararsız görünse de ilerleyen süreçte insan sağlığını bozan etkilere sahiptir ve hatta bazı noktalarda ölümcül de ola bilmektedir. Örneğin; Temel Gıda Maddeleri Alışverişi balık mahsullerine alerjisi olan bir şahsın, raf ömrü uzun olsun diye genlerine balık geni enjekte edilmiş bir domatesi bilmeyerek yemesi sonucu alerjisinin nüksetmesi ile hastanelik ola bilmesi olarak belirte biliriz. Bunun için doğal katkısız ve genleriyle oynanmamış organik ürünlere yönelmeliyiz.

Son Kullanım Tarihleri

Genelde bilerek ya da bilmeyerek kaldırılmamış olan, son kullanım tarihleri geçmiş temel gıda maddelerini market raflarında görmemiz muhtemeldir. Bu tarz ürünleri farkında olmayarak ala biliriz ancak son kullanım tarihi geçmiş ürünler sağlık açısından tehlike arz eden ürünlerdir. Alışveriş yaparken paketlerin üzerindeki son kullanım tarihlerine bakarak, tarihi geçmiş ve tarihi geçmek üzere olan ürünlerden de uzak durmalıyız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!