Kripto Paraya Nedir? Coin İlk Giriş Nasıl Yapılmalı

Kripto Paraya Nedir? Coin İlk Giriş Nasıl Yapılmalı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Paraya İlk Giriş Kripto paralar, internet ağı üzerinden matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak oluşturulan sanal paralardır. Kripto paralar ilk olarak 2009 yılında Bitcoin’in öncülüğünde dünyamıza girmiştir ve ardından tokenler ortaya çıkmıştır. Bitcoin, piyasanın öncülüğünü yapmaktadır ancak bunun nedeni; ilk çıkan sanal para olması değildir, yüksek bir hacime ve değere sahip olmasındandır.

Kripto Paraya Nedir?

Bitcoin, 20011-2013 yılları arasında meta olmaya başlamış akabinde tokenlerin ortaya çıkmasında direkt olarak etki etmiştir. Bu oluşumların ardından coinler üzerinden çeşitli varyantlar ile para kazanma olanakları artmıştır. İlk olarak insanlar ‘’trade’’ dediğimiz al-sat yöntemleri ile coin üzerinden para kazanmış ve ‘’trader’’ dediğimiz al-satcıların ve yatırım tavsiyesi veren kişilerin öncüsü ‘’Davinci JEREMİE’’ olmuştur. JEREMİE, Bitcoin 1 dolar bile değilken; ‘’ 1 dolarlıkta olsa Bitcoin alın, bana teşekkür edeceksiniz.’’ sözleri ile kendini dinleyenlere teşekkür ettirirken, kayıtsız kalanları çokça pişman etmiştir. Trade dediğimiz al- sat yöntemi iki şekilde yapılır. İlk olarak ‘’short’’ dediğimiz kısa vedeli yöntemdir, bu yöntem ile yatırımcı yatırımını bir coin ya da tokene aktarır ve kısa bir süre sonra eksi ya da artı kazanç olacak şekilde geri çeker ancak ‘’long’’ dediğimiz uzun vade işlemde yatırımcı yatırımını yapıp çok daha uzun süre beklemeye geçer. Gelin şimdi bu 2 yöntemin nüanslarını açıklayalım.

Coin İlk Giriş Nasıl Yapılmalı

Yukarıda açıkladığımız short (kısa vade) Al- sat yöntemi üzerinden stabil bir şekilde para kazanmak adına sinyal botları ve matematiksel yöntemler ki bu yöntemlerin başında Fibonacci akla gelir ve bu yöntemleri kullanamayanlar için ‘’Trade grupları’’ dediğimiz gruplar ortaya çıkmıştır. Trade gruplarını, yöntemlere daha hakim olan JEREMİE tarzı daha nitelikli traderlar yönetir ve sizlere belli ücretler karşılığında yatırım danışmanlığı yapar ve olağan durumunuzu iyileştirmek adına çaba sarf eder. Ancak long dediğimiz uzun vade işlemlerinde asıl olan şey fiyat değil kripto paranın size vaad ettiği projedir. Proje kullanılabilirliğine göre direkt olarak kripto paranın değerine etki edip, yatırımcı yani hacim kazanabilir, hacim kazanması ile değerine değer katabilir.

Ek olarak takip edilmesi değerli olan ‘’ön satışlar’’ vardır. Ön satış; borsaya sürülecek coin önceden çekiliş tarzı bir yöntem dolayısı ile küçük bir yatırım karşılığında size piyasaya sürülmeden önce bir miktar coinlerinden verirler ve piyasa sonrası istediğiniz zaman satış yapabilirsiniz, bu satış dolayısı ile küçük yatırımınız bir anda ‘’x’’ dediğimiz birkaç kata ulaşabilir ancak dikkat edilmesi gereken en mühim husus ‘’kişiye dayalı coinler de kişinin kötü niyetli olup, olmamasıdır.’’ Çünkü; daha önce birçok kez coin dünyası bu tarz kötü niyetli kişilerle ve kişiye bağlı coinler ile karşılaşmıştır.

Bitcoin Nedir? Nasıl İşlem Yapmalıyız.

JEREMİE’nin yönteminin yanı sıra insanlar ‘’mining’’ dediğimiz coin madenciliği yöntemini bularak, coin üzerinden para kazanma yöntemlerini geliştirmiştir. Madencilik denilince akla ilk olarak şu dört yöntem gelir. Asıc, Gpu, Cpu ve Bulut madenciliği ancak en karlısı ve bilineni hiç şüphesiz Gpu madenciliğidir. Gpu madenciliği ve Cpu ekran kartları ile yapılması hasebiyle benzer olsa da Gpu madenciliği ring kurulması dolayısıyla çok daha verimlidir. Madenciliğin ün kazanması ardından bu işe girmek isteyen ancak ringi kuramayacaklar için, ‘’seyyar madenciler’’ dediğimiz kişiler ortaya çıkmıştır, bu seyyar madenciler isteğiniz doğrultusunda sisteminizi diğer ismiyle ringinizi kurar ve size teslim edim emeğinin karşılığını alır.

Yazdığım üzere Kripto paraların her yöntemi bir yöntemi ile para kazanılabilir, kısacası Kripto paralar dediğimiz sanal paraların her yanı size gelir oluşturabilir. Özelikle hayatımızın bugünlerinde Kripto paralar senato ya da meclislere konu olup, yasa tasarlanacak kadar etkilidir. Coin ağı dünyayı etkilediği gibi dünyadan da çokça etkilenir. Fed faizleri, yasalar ya da dünyada oluşan büyük krizler ve projelere entegre edilen teknolojiler direkt olarak coin dünyasını etkiler bunun açıkça nedeni; kripto paralar artık sadece sanal paralar değildir direkt olarak dünya borsası ardından gelen büyük bir borsadır. Büyük bir borsa olmasının yanı sıra direkt olarak insanların hayatına tesir eden bir dünya ürünüdür, bu olanaklardan dolayı Lidyalılar’ın parayı bulmasından sonra kripto paralar ve kripto paralar dolayısıyla oluşan yeni teknoloji ve iş bölümleri ekonomi açısından bir devrimdir ve belki de asırlar sonrası Tarihçiler için ‘’çağ açıp-kapatan’’ olay olarak nitelendirecekleri bir devrimdir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!