Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?
Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredi hesaplarında bankalar belli oranlara kadar limit belirtilmek şartıyla hesap açabilmektedir. Bu hesaplar belirtilen oranda harcama yapma olanağı sağlar. Harcanan miktarın faizi banka tarafından belirlenip borca eklenir. Bu borç belli süre içerisinde ödenmek zorundadır. Aksi halde faiz oranı yükselecek ve kullanıcının sicili zarar görecektir. Banka kartları dilenirse para çekme işlemi gerçekleştirme olanağı sağlar. Ancak kart ile nakit taşımadan da alışveriş yapmak mümkündür. Bu hesaba kısaca KHM denmektedir. Ancak bankaların bu düzenleme için farklı isimler kullanması da mümkündür. Avans hesabı, ek hesap veya açık hesap isimleri bu isimlerden bazılarıdır.

Kredi Mevduat Hesabı Nasıl İşler

Bu hesabın faizi bankalarca belli kriterlere göre hesaplanmaktadır. Her bankanın kriteri ve buna bağlı olarak faiz oranı değişmektedir. Öncelikle hesap açmak isteyen şahsa bir üst limit belirlenmektedir. Bu limit kişinin maaşı göz önünde bulundurulmaktadır. Diğer taraftan hesabı açmak isteyen kişinin bankada bulunan nakit tutarına göre de banka tarafından bir limit belirlenmektedir. İlerleyen süreçte limiti artırmak hesap sahibinin talebi doğrultusunda değerlendirilir. Borcun düzenli ödenmesi başta olmak üzere bazı kriterler bu limitin artırılıp artırılmayacağı konusunda bankaya fikir sunar. Şartlar uygunsa limit artırılır. Bu süreçte bankalarca sicilin ön planda tutulması haliyle kredi notu göz önünde bulundurulur.

Bankalar bu tarz borçların ödenmesi için asgari tutarlar hesaplamaktadır. Bu tutarın belli bir ödeme süresi gündeme taşınır. Ardından belirlenen süre zarfında asgari tutarın son kullanma tarihinden önce ödenmesi talep edilir. Borcun tamamının veya en a asgari tutarının belirtilen süreçte ödenmemesi halinde bankaların hukuki işlem yapma hakkı bulunmaktadır. Asgari tutarın ödenmesi halinde kalan ücret üzerinden faiz işletmesi devam edecektir. Borç tamamen ödenene kadar faiz sürekli olarak işler. Bankalar günlük veya aylık faiz oranı ile bu işlemi devam ettirir. Borcun zamanında ödenmemesi halinde ekstra faiz ödeyecek ve borç sahibinin sicili bozulacaktır. Bu bakımdan borcun zamanında ödenmesi önemli bir konudur.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bunun için bireysel başvuru yapmak gerekecektir. Banka şubesine bizzat giderek müşteri temsilcisine kredili mevduat hesabı açmak istediğini belirtmek durumundadır. Diğer taraftan bir bankanın emeklilik veya maaş ödemesi gibi durumlarla müşterisi iseniz işleminiz daha kolay olacaktır.

Yapılandırma Nedir?

Bankaların borç ödemesini kolaylaştırmak için sunduğu bir nevi kredi verme işlemi olarak düşünülebilir. Bir kişinin borcunun asgari tutarını dahi ödeyememesi halinde bankayı arayarak veya bizzat başvuru yaparak yapılandırma talebinde bulunması gerekir. Bu durumda banka borç miktarı kadar o kişiye kredi verecek ve borcunu peşin olarak ödeyecektir. Çektiği krediyi ise belli faiz oranında taksitlendirerek ödeme kolaylığı sağlamış olacaktır.

Bu Hesabın Avantajları Nelerdir?

Bu hesap nakit ihtiyaç gerektiren durumlarda harcama yapma olanağı sağlar. Bu harcama istenirse kart üzerinden yapılır istenirse mobil cihazlar üzerinden işlem yapılabilir. Genelde fatura ödemeleri için son kullanım tarihinden önce işlem gerçekleştirmeye yarayan bu hesap maaş ödemesinden önce gereken avans ihtiyacını karşılar. Ayrıca nakit olarak avans çekme olanağı da tanıyan bu hesabın EFT yapma imkânı sunduğu da bilinmektedir.

Bu hesabın faiz oranları da oldukça düşüktür. Hesaptan harcanan miktar üzerine bankalar aylık faiz uygulaması gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bu oran %1,95-2,02 arasında banka inisiyatifine ve kriterlerin göre değişiklik gösterir. Ancak borcun gecikmesi halinde faiz oranının artacağını belirtmekte fayda var.

Bu hesap mobil bankacılık kullanılarak veya internet bankacılığı sayesinde rahatlıkla sonlandırılabilir. Ancak bu sonlandırma banka hesabını tamamen kapatmak anlamına gelmez. Bu durumda yalnızca kredili mevduat hesabı kapatılacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!