Kredi Başvurusu için Gerekli Belgeler ve Şartlar Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere temelde üç çeşit kredi vardır. Bunlar ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi olarak nitelendirilmektedir. En çok kullanılan krediler bunlar olsa da özelde pek çok kredi çeşidi bulunur. Her bir kredi türünün başvurusunda benzer belgeler istense de bazı durumlarda farklı belgelerle de başvurmak gerekebilmektedir.

Kredi Başvurusu için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankaların ihtiyaç sahiplerine kredi verebilmesi için genelde 18 yaş şartı aradığını biliyoruz. Ancak bankaların bunun için bir üst sınır belirlediği de bilinmektedir. Bu üst sınır ortalama 80 olarak belirtilir. Ancak bankadan bankaya bu yaş sınırı 76 ile 84 arasında değişir. Diğer taraftan bunama veya ayırt etme yetisini kaybetme gibi durumlarda yaş sınırı aranmadan başvuru reddedilir.

Kredi için ayrıca sigortalı olmak gerekecektir. Bu sigorta süreci en az 3 ayı doldurmuş olmalıdır. Yani gelir sahibi olmak ve bunun kredi için yeterli görülmesi kredi başvurusu için önemlidir. Bu gelir maaş veya ek gelir olarak belirtilebilir. Ancak bunun tek istisnası öğrencilere verilen kredilerdir.

Bankalar ayrıca yasal takipte olan kişilere kredi vermeyebilir. Bunun yanı sıra kredi notunun yüksek olması kredi alabilmek için önemli bir durumdur.

Krediye Nasıl Başvuru Yapılır

Başvurunun birden fazla yolu vardır. Bunlardan ilki bizzat bankaya giderek başvuru yapmak. Bu durumda istenen belgeleri hazırlayıp sunmak gerekecektir. Diğer taraftan SMS ve mobil bankacılık yoluyla da kredi talep edilebilecektir.

Online başvurular kredi talep etmenin son zamanlardaki en uygun yolu olarak düşünülebilir. Çünkü diğer durumlara göre daha az faiz oranı sunmaktadır. Üstelik bu sayede kredi talep etmek şubeye giderek kredi talep etmekten daha kolaydır.

Online Başvuruda Belge İsteniyor mu?

Online başvuru genelde belge istemeden iş yapma usulüne göre hareket eder. Bu durumda bankanızda kayıtlı olan bilgilerin krediyi uygun bulup bulmaması etkilidir. Bankanın gerekli durumlarda belgeleri talep etmesi söz konusu olabilir. Bu durumda mesai saatleri içerisinde bankaya belgeleri sunmak gerekecektir.

Masrafsız Bankacılık

Son yıllarda çokça kullanılan bu bankacılık modeli sayesinde insanlar yeni avantajlarla tanıştır. Yapılan işlemlerde masrafa talep etmemesi bu modelin çokça tercih edilmesinin bir numaralı sebebidir. Diğer taraftan bu bankacılık sistemi sayesinde belgeye gerek kalmadan ihtiyaç kredisi alınabilmektedir. Yapılması gereken tek şey şubesiz bankacılığa kayıt olmaktır. Bunun için adres bilgilerini internet üzerinden iletmeniz yeterli olacaktır. Ardından kredi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Öğrenciler İçin Kredi

Öğrenciler çoğu zaman gelir getirisi olmayan statüsünde yer alır. Ancak bankalar öğrenciler için gelir göstermeden kredi alabilme imkanı sunmaktadır. Bu imkan sayesinde öğrencileri yüksek miktarda olmasa da kredi talep edip kullanabilmektedir. Diğer taraftan öğrencilerin kredi alabilmek için diğer şartlara tabi olduğunu söylemekte fayda var.

İstenen Belgeler Neler

Her banka öncelikle başvuran kişinin kimliğini talep edecektir. Bu bakımdan kimliğin fotokopisinin hazır edilmesi kolaylık sağlayacaktır. Öte yandan pasaport veya ehliyet de bu işlemler için kabul edilebilir belgeler arasında yer alır.

Krediler için en az 3-6 ay sigorta sahibi olmak gerekir. Bu nedenle sigorta dökümü bankalar tarafından talep edilen belgeler arasında yer alır. Ayrıca ikametgâh belgesi de her kredi türü için olmazsa olmazlar belgeler arasındadır. Ancak bunun yerine son 3 ayda ikamet edilen yerin faturasını sunmak kabul görecektir. Diğer taraftan müşterisi olduğunuz bankada daha önce işlem yapmışsanız kaydınız alınmış demektir. Bu durumda ikametgâh belgesi istenmeyebilir.

Gelirin mutlaka bankaya belgelenmesi gerekecektir. Bunun için maaş bordrosu ve iş yeri imza sirküsü bankalarca talep edilmektedir. Ancak memurlar için maaş bordrosu yeterli olacaktır. Memurlar bu belgeyi e devlet üzerinden hazırlayabilir.

Şirket Sahipleri İçin Kredi Talebi

Şirket sahipleri şirket için kredi talep edecekse bu durum bütün ortakların ihtiyacıdır. Yani belirtilen kriterlere tüm ortakların dahil edilmesi söz konusudur.

Şirket sahiplerinden ekstra belge istenecektir. Bu belgeler vergi levhası gelir tablosu ve ticaret sicil gazetesi veya oda kayıt belgesi talep edilecektir. Vergi levhasında kâr görünüyor olması kredi işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca bankanızda kayıtlarınız mevcutsa bu belgeleri yeniden hazırlamanıza gerek görülmeyebilir.

İpotek İçin Eşin Rızası

Genelde konut kredisi için ipotek göstermek kredi alabilmek için gerekli bir hal alabilmektedir. Bu durumda evli olanlar için mutlaka eşi tarafından imzalanan bir muvafakatname hazırlanmalıdır. Bu belge eşin ipotek için izin verdiği anlamı taşımaktadır.

Şunu belirtmekte fayda var ki konut kredisi için tapu belgesi de isteniyor. Bu durumda tapunun kat irtifakı veya kat mülkiyetinin alınmış olarak belirtilecek şekilde düzenlenmiş olması gerekir.

Çiftçi Kredisi için Hangi Belgeler İstenir

Çiftçi özel imkanlar sunularak kredi alabilen bir meslek çalışanıdır. Bu bakımdan devletin faizleri ödemesi sayesinde faizsiz kredi alabilmesi mümkün olabilmektedir. Bir çiftçi belgeleri hazırlarken bahsedilen genel belgeleri beyan etmek durumundadır. Bunun yanı sıra ek olarak çiftçilik belgesinin, müstahsil makbuzların ve arazi tapusunun fotokopisini sunması gerekir.

Belgesiz Kredi Çekebilmek Mümkün mü

Belgesiz kredinin belirtilen iki yolu vardır. Masrafsız bankacılık veya online başvuru gibi internet üzerinden yapılan başvurular için belge talep edilmemektedir. Diğer taraftan bankanız tarafından tutulan kayıtlar sayesinde bazen şubelerden de belgesiz kredi çekilebilmektedir. Bu durumda yine de bazı belgelerin sunulması istenebilir.

Kredinin Onaylanmasında En Büyük Etken: Kredi Notu

Kredi notu bankanızın size kredi verip vermemeye karar vereceği bir kriterdir. Bu kriter belli puanlamaya göre müşterililerini risk gruplarına ayırır. En riskli grupta olan kişilerin kredi alabilmesi oldukça zordur. Hatta kredi borcunun ödenmemesi hem kredi notunu düşürür hem de yasal takibe alınmaya neden olur.

Kredi notunu belirleyen etmen borcun düzenli olarak ödenip ödenmemesidir. Borcunu düzenli olarak ödeyen kişinin kredi notu yüksek olacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var; asgari tutarı ödemek o ay için gerekli miktarı yatırmak demektir. Bu nedenle asgari tutarı ödeyen kişinin kredi notu düşmez. Aksine bankalar bunu pozitif olarak değerlendirir. Daha önce hiç kredi kartı kullanmayan veya kredi talep etmemiş kişilerin kredi notu oluşmaz. Bu

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!