CSS’DE LESS KULLANIMI

 CSS'DE LESS KULLANIMI
 CSS'DE LESS KULLANIMI
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CSS’de LESS kullanımı oldukça basittir ve CSS’de kod yazmayı daha kolay ve anlaşılabilir bir hâle getirmektedir.  CSS’DE LESS KULLANIMI Özellikle de Less teknolojisini kullandığımızda değişklerin ortaya çıktığını görebiliriz. Bu oldukça yararlıdır ve daha önce yazmış olduğumuz CSS kodlarının içinde kaybolmadan istediğimiz alanı çok daha rahat bir şekilde değiştirebiliriz. CSS’de LESS kullanarak matematik hesapları yapabiliriz. Bununla birlikte sürekli olarak uzun kodlar yazmak yerine daha kısa kodlar ile istediğimiz sonuca ulaşabilmemiz de mümkündür.

LESS için alternatif var mı?

LESS, CSS’de yazılımı kolaylaştırmasının yanı sıra bu konuda ki tek teknoloji değildir. LESS’e alternatif olarak SASS teknolojisi de mevcuttur. LESS’in SASS’dan farkı ise LESS’in daha kolay bir kullanıma sahip olmasıdır.

LESS’i projelerimiz için neden seçmeliyiz?

LESS kullanımının faydaları nelerdir?

1-) Normal CSS ile kodlamalar yaptığımızda daha uzun bir şekilde kod yazmamış gerekir. Ayrıca yazmış olduğumuz bu kodları değiştirmek istediğimizde ilgili kodları teker teker bulup değiştirmemiz gerekir. LESS’i projelerimize kattığımız zaman ise bu sıkıntıdan kurtulmuş oluruz. LESS teknolojisinin değişken özelliği sayesinde bir değişim ile kodların hepsinde değişiklik yapabilme imkanına sahip oluyoruz.

2-) LESS ile hesap işlemlerini yapabiliriz. Normal CSS ile kod yazmaya kalktığımızda böyle bir özelliğin olmadığını görebiliriz.  CSS’DE LESS KULLANIMI LESS ile hesap işlemleri sayesinde görselleri daha iyi bir şekilde kullanıcının ekranında gösterebiliriz.

3-) Hızlı kod yazmanın yanı sıra hızlı bir şekilde de çalışmaktadır. LESS ile daha az kod yazıldığından dolayı sunucuda daha az yer kaplamakta ve bunun sonucunda ise hızlı işlenebilmektedir.

4-) LESS’i projeye dâhil etmek ise oldukça kolaydır. Sadece tek satır bir kod ile CSS’ de LESS kullanarak projeler hazırlanabilmektedir.

LESS KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR NELERDİR?

LESS teknolojisi bir yazılımcının işini kolaylaştırmış olsa da dikkat edilmesi gereken unsurlarda mevcuttur. Bilindiği üzere CSS’de yazılmış kodlarda bir yanlışlık varsa hata vermemektedir. Bununla birlikte doğal olarak ilgili kodlarda çalışmamaktadır. LESS kullanımında ise yapılan en ufak yanlışlıklarda ise tamamen kodlar çalışmamaktadır. Bu yüzden kodlarımızı yazarken doğru olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır.

CSS Konularında daha detaylı bilgiler için : ilksirada.com sitemizi tıklayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!