Bisiklet Sürmek Dizleri Yıpratır Mı?

Bisiklet Sürmek Dizleri Yıpratır Mı?
Bisiklet Sürmek Dizleri Yıpratır Mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bisiklet Sürmek Dizleri Yıpratır Mı?

 

Kemikler birbirinin üstünde kolay kaymasını sağlayan kıkırdak dokuları özel doku olarak bilinmektedir. Yapılarında bozulmalar olduğu zaman kendilerini onarma gibi bir konu söz konusu değildir. Bisiklet sürmek keyifli olduğu kadar dizleri de oldukça yıpratan bir aktivitedir. Bisikleti sürekli olarak kullanmak dizlerde yıpranmalar yaratabilir. Çok uzun kilometreler bisiklet sürmek dizlerde bir zorlama yaratabilir ve bu zorlamalar kıkırdak yapısını bozabilmektedir. Belirli bir süre sonra bu bozulmalar dizlerde ağrılara neden olacaktır.

 

Bisiklet sürmek oldukça kalori yakan bir durumdur ve bu durum kilo vermek isteyen kişiler için oldukça cazip gelir. Bisiklet sürmek aynı zamanda birçok hastalığın önlenmesini sağlar. Kalp hastalıklarını, ciğer hastalıklarını, damar hastalıklarının önüne geçer. Bisiklet sürmek oldukça sağlıklı gözükse de bazı durumlarda bizim için problem çıkartabilir. Bisiklet kadar bisikletin parçaları da oldukça önemlidir. Bisikletin parçaları kullanıcıyı ne kadar fazla yorarsa dizler için o kadar fazla sıkıntı yaratır.

 

Sert pedal yapısı kullanıcının daha fazla efor sarf etmesine neden olur. Sert pedal bisiklet kullanıcısının daha fazla güç uygulamasına neden olur buda dizlere daha fazla ağırlık verilmesini sağlar kıkırdak yapısını bozar. Bunun için pedal seçini dikkatli yapmanız gerekir. Bisikletin ağır olması da bunu etkileyen etkenlerin arasında bulunmaktadır. Bisiklet ne kadar ağır olursa uygulamanız gereken güçte o kadar fazla olur. Özellikle yokuş yukarı çıkmak için oldukça fazla güç uygulamanız gerekir. Dizlerde oluşan zorlamalar belirli bir süre sonra kıkırdak yapınız bozacaktır.

 

Dizlerde bulunan eklemler aslında menteşe gibi bir eklem yapısı değildir. Komplike bir harekete sahip olan diz eklemi üç planda ve üç aksta harekete geçmektedir. Dizin tam hareketi esnasında iki uzun kemik arasında yaklaşık olarak 20 derecelik bir rotasyon oluşur. Bu rotasyona bakıldığı zaman kilitli olan pedalların ayağın pedal üstündeki rotasyonuna rahatlıkla gerçekleştirecek şekilde olması diz eklemleri için daha faydalıdır.

 

Bisiklet kullanmada önemli olan bir diğer parça ise frendir. Frenleme oldukça önemli bir işlevdir. Bisiklet alırken doğru freni tercih etmelisiniz. Eğer doğru freni tercih etmezseniz frenleme yapacağınız zaman kaslarınızı daha çok kasarak kasaların kaymasına buda onların yapısının bozulmasına neden olabilir. Dizlerinizin yıpranmasını istemiyorsanız eğer öncelik olarak kesinlikle bisikletin yapısını incelemesiniz. Daha hafif ağırlıkta olan bir bisiklet tercih etmelisiniz daha sonra hafif bir pedal yapısına sahip bir pedal tercih etmelisiniz ki dizlerinizde zorlanmalar olmasın. Sele olarak kas yapınıza uygun sele tercih etmelisiniz kaslarınıza çok fazla baskı yapmadan rahat bir şekilde bisiklet sürüşünü gerçekleştirmelisiniz.

 

Bisiklet sürmemiz için diz sağlığımız oldukça önemlidir. Dizlerimiz ve kas yapılarımız ne kadar sağlıklı olursa bisiklet sürmekten o kadar zevk alarak daha fazla yol gitmemizi sağlar. Bisikletin dizlerimizi çok fazla yıpratmaması için gerekli olan koşulları belirttik bu koşullara uygun bir bisiklet tercih ederseniz eğer kronik bir rahatsızlığınız yoksa dizlerinizle ilgili herhangi bir problem yaşamazsınız. Dizlerimizdeki kas yapılarımız oldukça önemlidir ve bu kasların sağlığını iyi bir şekilde korumamız gereklidir. Bisikleti doğru bir şekilde kullanmakta diz yapımız için oldukça önemlidir. Eğer bunlara dikkat ederseniz bisiklet dizlerinizde herhangi bir yıpranma yaratmayacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!