Bisiklet Sele Seçimi

Bisiklet Sele Seçimi
Bisiklet Sele Seçimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bisiklet Sele Seçimi

 

Bisiklette her parçanın ayrı bir özelliği ve önemi bulunmaktadır. Bisiklet selesi de bu parçalardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bisiklet selesi bisikletin üstünde kullanıcının konforlu bir sürüş gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Sele yolculukta rahat olmazsa eğer kullanıcıyı rahatsız eder ve kullanıcı olması gerekenden daha fazla yorulur. Sele seçimi yaparken öncelikle temel koşul geniş olmasıdır. Bisiklet kullanıcısının ağırlığı seleye kalça kemiklerinden selenin en geniş olan kısmından aktalarından aktarılır. Bu sebeple sele kalça kemiklerine uygun olan genişlikte seçilmesi gerekmektedir.

 

Bisiklet selesinin genişlik ölçüsü kalça kemiğinin oturduğunda ilk temas eden noktalar arasında bulunmaktadır. Bu ölçü sit bone olarak isimlendirilmektedir. Pelvis, ilium ve ya leğen kemiği olarak adlandırılan kalça kemiğinin alt kısmındaki iki çıkıntısı sele genişliği için uygun olan ölçüyü verecektir. Bisiklet selenini bu ölçülere göre almanız konforlu bir şekilde sürüyüş deneyimi yaşamanızı sağlar. Özellikle dağ bisikletlerinde sele seçimi yapılırken daha özenli olunması gerekir.

 

Dağ bisikletleri ile birçok zemini düzgün olmayan yol, yokuş yukarı, patika yollar ve uygun olmayan hava koşullarında sürüş yapılmaktadır. Bu şartlarda bir bisiklet sürüş deneyimi yapılacağı için selenin rahat olması gerekir. Çünkü patika ve zorlu yolarda sele daha fazla rahatsızlık vererek kullanıcıyı olduğundan daha fazla zorlayarak daha fazla yoracaktır. Dağ bisikleti alırken selenin genişliği kalça genişliğine uygun olmalıdır yoksa yapmış olduğunuz yol deneyiminden herhangi bir keyif alamazsınız.

 

Yol bisikleti dağ bisikletine göre daha düz zeminlerde kullanılan bir bisiklet türüdür. Fakat bu bisiklet türünde de sele seçiminin oldukça büyük önemi bulunmaktadır. Yol bisikleti ile kilometrelerce yol gidebilirsiniz ve bu yolculuk anında yolun, manzaranın ve sürüşün keyfini çıkartmak istersiniz. Seleniz uygun ölçülerde değilse ve sizi rahatsız edecek gibiyse bu yolculuktan hiçbir şekilde keyif almaz ve çizdiğiniz rotaya çok fazla uygunluk gösteremezsiniz. Sürekli olarak dinlenmek için yolculuğunuzu bölersiniz ya da gitmeyi hedeflediğiniz yere gitmekten vazgeçersiniz.

 

Bisiklet selesinin yapısı, yumuşaklığı, kullanılan deri oldukça önemlidir. Sert bir yapıda olan sele sizi uzun süre yolculuktan sonra rahatsız edebilir. Kalça kemiğinizi ağrıtabilir ve rahatsızlık verebilir. Bunun için daha yumuşak yapılı bir sele tercih etmeniz konforunuz açısından oldukça önemli olacaktır. Her markanın kalite kalite selesi bulunmaktadır. Bütçenize uygun bir sele tercih edecekseniz eğer selenin yapısına dikkat edin yoksa vermiş olduğunuz parada boşa gidebilir.

 

Bisikletin her bir parçasının bir önemi bulunmaktadır. Çünkü bisikletin üstünde saatlerce ve kilometrelerce yol gidersiniz. Bu yolculuktan keyif almanız için bisikletin her parçası size konfor ve kolaylık sağlamalıdır. Tıpkı fren, pedal gibi sele de ana parçalardan bir tanesidir ve oldukça önemlidir. Sele seçimini internet üzerinden yapıyorsanız eğer ölçülerine dikkat etmeniz de fayda vardır. Kalça ölçülerinize küçük olan bir sele sizi rahatsız edecektir. Vermiş olduğunuz para boşa gidecek ve siz kullanmış olduğunuz seleden memnun kalmayacaksınız.

 

Günümüzde bisikletin kullanım alanı git gide artmaktadır. Yurt dışında bisiklet kültürü daha gelişmiş bir şekildedir ve insanlar genellikle bisiklet kullanmaktadırlar. Ülkemizde daha o kadar gelişmese de gün geçtikçe bisiklet kullanan kişi sayısı artış göstermekte ve bu bisiklet kullanıcıları bisikletin her parçası hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!