Bisiklet Ağırlığının Önemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde bisikletin ve bisiklet parçalarının hafif olması oldukça önemlidir. Bisiklet kullanıcıları hafif olan bisikletleri daha çok tercih ediyorlar ve bisiklet insan gücü ile çalışmaktadır. Bisiklet ne kadar hafif olursa sürmesi o kadar kolay olur ve süren kişi bir o kadar keyif alır. Bisikletin kullanım amacına göre de ağırlığının değişiklik göstermesi gerekiyor. Ağır bisiklet ile hafif bisiklet arasında sürüş kalite farkı bulunur ve kullanıcı bunu çok rahatlıkla anlayabilir. Hafif olan bisiklet ağır olan bisiklete göre daha seri ilerler ve daha hızlı tepki vererek yokuş yukarıya oldukça kolay çıkar. Bisiklet ne kadar hafif olursa bisikletten alınan performans ve zevk o kadar artar.

Bisiklet Ağırlığının Önemi ve Faydaları

Bisiklet alırken hafif olan bisikleti tercih etmeniz oldukça önemli olacaktır. Hafif bisikletlerin fiyatı her zaman ağır bisikletlere göre daha pahalıdır. Bunun nedeni ise hafif bisiklet yapılırken malzeme olarak karbon, titanyum, scandium ve özel alışımlar kullanılır. Buda bisikletin daha hafif olmasını sağlar. Genellikle profesyonel bisikletler 7 kg ile 12 kg arasında değişmektedir. Tabi bu durumu aynı zamanda bisikletin modeli de etkilemektedir.

 

12 kg ile 15 kg arasında bulunan bisikletler genel olarak amatörlerin tercih etmiş oldukları bisikletlerdir. Bisikletlerde en yaygın kg bu aralıkta üretilmektedir. 15 kg ile 20 kg arasında bulunan bisikletler ise ağır malzemelerle ya da aksesuarlarla donatılmıştır. 20 kg ile 30 kg arasında olan bisikletler ise ya iki amortisörlü ya da çok düşük kaliteli malzemelerle yapılmıştır. Çok ağır kiloda olan bisikletler genellikle tercih edilmez çünkü siz bisikleti değil de bisiklet sizi sürüyormuş gibi bir hissiyat yaratır.

 

Bisiklette kullanılan malzemelerinde ağırlığı oldukça önemlidir. Jant, lastik, iç lastik, pedallar hafif olmalıdır. Bu parçalarda bisikletin üstünde önemli bir role sahiptir. Bu parçaların ağır olması bisikleti ağırlaştırır. Buda bisiklet sürerken sizi yorar ve konforunuzu düşürür. Bisikletten keyif almak isterseniz ve hızlı bir sürüş deneyimi elde etmek isterseniz parçaları ve bisikletin hafif olması vazgeçilmez bir şart olmalıdır. Bisiklet ağırlığı 10 kg ile 12 kg arasında olduğunda kullanıcının 85-100 kg ağırlığında olması gerekir. Bu kiloda bulunan kişilere bu ağırlıktaki bisikletler önerilir. 9 kg ile 11 kg aralığında olan bisikletlere ise 85 kg altında buluna kişilerin kullanması tavsiye edilir.

 

Yol yarış bisikletinde olması gereken kg aralığı;

 

  • 13 kg ve üstü çok ağır bisiklet olarak geçer,
  • 11 kg ile 13 kg arası bisiklet ağır olarak geçer,
  • 9 kg ile 11 kg arası olan bisiklet hafif olarak geçer,
  • 7 kg ile 9 kg arasında olan bisiklet çok hafif olarak geçer,
  • 5 kg ile 7 kg arasında olan bisikletler ise ultra hafif olarak geçer.

Dağ bisikletinde olması gereken kg aralığı;

 

  • 13 kg ile 15 kg arası bisikletler ağır olarak geçer,
  • 11 kg ile 13 kg arası bisikletler hafif olarak geçer,
  • 9 kg ile 11 kg arası olan bisikletler çok hafif olarak geçer,
  • 8 kg ile 5 kg arası olan bisikletler ultra hafif olarak geçer.

Bisiklet ağırlıkları tabloları bu şekildedir. Kullanıcılar hangi amaçla kullanmak istediği bisikleti ağırlığına göre tercih edebilir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!