Alerji nedir?

Alerji nedir?
Alerji nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alerji nedir? Alerji, bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. Bazı kişilerin çevredeki normal zararsız maddelere de tepki veren bağışıklık sistemleri vardır. Bu maddeler polen, küf, hayvan tüyü gibi.

Alerji nedir?

Genel olarak her 10 kişiden 2’sinin alerjisi vardır. Alerjilerin en yaygın nedenleri arasında gıda alerjileri, süt alerjileri, çimen, polen veya çeşitli nedenlere karşı mevsimsel alerjiler ve kedi ve köpeklere alerji yer alır. Kaşıntılı gözler, hapşırma, burun tıkanıklığı ve akıntısı, hırıltı, nefes darlığı, kramplar ve kusma gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Alerjik cilt hastalıkları döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir. Herkeste alerji gelişmez.

Alerjik reaksiyon durumunda neler olur?

Öncelikli olarak, soluma, yutma, cilt üzerinde veya altında alerji gelişir. Bir kişi bir alerjene maruz kaldıktan sonra bazı alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Vücut, alerjene bağlanmak için özel bir antikor yapmaya başlar. Alerjenlerle savaşmak için mast hücresi adı verilen bir kan hücresine bağlanarak kan dolaşımına çeşitli kimyasalların salınmasına neden olur. Ana kimyasal “Histamin” bunlardan biridir ve histamin daha fazla alerjik reaksiyona neden olur.

Alerjik reaksiyonun belirtileri nelerdir?

Solunum veya cilt alerjenine karşı reaksiyonun yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kaşıntı, gözlerde sulanma
  • Hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Döküntü
  • Kurdeşen (kırmızı benekli döküntü)
  • Kendini iyi hissetmeme veya yorgun hissetme

Gıda alerjisi yaşayan insanlarda mide krampları, Alerji nedir? kusma veya ishal meydana gelebilir. Lokal şişme, kızarıklık ve ağrı, böcek ısırıklarına, özellikle de arı veya diğer böceklerin sokmalarına karşı alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!