Asgari Ödeme ve Kredi Notu Nedir?

Asgari Ödeme ve Kredi Notu Nedir?
Asgari Ödeme ve Kredi Notu Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ödeme ve Kredi Notu Nedir? Kredi notu ödeme planlarının uygunluğunu denetleyen ve buna göre değerlendirme yapan bir kuruluştur. Bu kuruluş bütün bankaların ortak paydada birleşmesine olanak sağlar. Böylece bir banka kredi başvurusu için gelen müşterisine ne ölçüde yardımcı olabileceğini görebilmektedir. Bu ortak paydayı oluşturan kuruluş her ülkede farklıdır. Türkiye’de bu işi Kredi Kayı Bürosu üstlenmiştir.

Asgari ödeme tutarı ise bir müşterinin bankaya olan borcunun ödemesi gereken miktarla ilgilidir. Kredi borçlarının son ödeme tarihine ödenmesi gerekir. Borcun tamamının ödeyemeyecek olan kişiler asgarisini ödeyerek bir sondaki ay için tolerans elde etmiş olur. Yani o ay için en az ödenmesi gereken miktara asgari tutar denir.

Asgari Ödemenin Dezavantajı Nedir?

Esasen asgari kısa vadede borcu ertelemek adına bir dönem için kullanılmasında sakınca olmayan bir yöntemdir. Ancak borcun devamlı bu şekilde ödenmesi borç miktarının devamlı artması anlamına gelir. Bir banka belli faiz oranı ile müşterisine borç vermektedir. Bu borç kredi kartları yoluyla harcama yapılarak edinilir. Kredi kartlarının belli bir limiti vardır. Bu limit aşılmamak kaydıyla harcama yapılır ve faiz miktarı bunun üzerine hesaplanarak eklenir. Asgari tutarı ödemek demek o tutar kadar borçtan düşmek demektir. Ancak yine de kalan borç üzerinden faiz işlemeye devam edecektir. Bu da borcunuzun olması gerekenden fazlasını ödemeniz anlamına gelir. Sürekli asgari tutarı ödemek bu bakımdan tercih edilmemesi gereken bir durumdur.

Asgari Tutarı Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Asgari tutarı ister bir defa ödeyin isterse her seferinde asgari tutarı ödeyin bu durum sizin kredi notunuza bir etkisi yoktur. Halk arasında yanlış bilinen bilgiler arasında bu durumun kredi notunuzu düşüreceği yaygın bir kanaattir. Ancak zamanında ödenen asgari tutar kredi notunu değiştirmez, yalnızca daha fazla faiz ödemesi yapmanıza neden olur. Asgari tutarın ödenmesi bilinenin aksine borcun ödenmesi olarak kabul edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta borcu zamanında ödemektir. Bu sayede yalnızca asgari tutarı ödemek dahi kredi notunuzu olumlu etkilemeye yarayacaktır. Diğer taraftan borcun tamamını ödeseniz bile son ödeme tarihini geçirmiş olmanız kredi notunu olumsuz etkileyecektir.

Kredi notunun olumsuz etkileyen etmenlerden biri ise borcun azalmamasıdır. Bazı kullanıcılar asgari tutara güvenerek harcama yapmaya devam etmektedir. Bu şekilde asgari tutardan da fazlasını harcayan kişi borcun sürekli artmasına neden olacaktır. Her ay artan asgari tutar o kişinin siciline olumsuz etki yapacaktır.

Bazı bankalar nakit avans verme ilişkisini asgari tutar ödeme planına bağlı olarak hesaplamaktadır. Üç dönem üst üste asgari tutar ödeyen kişiye nakit avans vermeme gibi bir karar alınabilmektedir. Ancak yine de kart üzerinden alışveriş yapmaya devam edilebilir. Diğer taraftan nakit avans konusu ile harcama arasında bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle öğrenim kredisi alan öğrenciler için bu durum geçerlidir. Kredi kartında belli bir limit ile harcama yapılabilmektedir. Ancak bu limitin tamamının nakit olarak çekmek her zaman mümkün olmayabilir.

Asgari Ödeme Yerine Ne Yapılmalıdır?

Bankaların kredi yapılandırması olarak adlandırdığı sistem ile borcu daha kolay kapatmak mümkün. Borcunuzun tamamını ödeyemeden yalnızca asgari tutarla devam etmek bir döngü haline geliyor ve insanlar bu döngüden çıkmakta zorlanıyor. Bunun için bankanıza başvuru yaparak kredi borcu yapılandırmasına gitmek fayda sağlayabilir. Bankanız size borcunuz kadar kredi verip kredi borcunuzu

kapatacaktır. Ardından yeni borcu taksitlendirecek ve durumunuzu daha kolay hale getirecektir. Ancak taksit sayısına göre faiz miktarının artacağına dikkat edip her ay ödenebilecek miktara göre planlama yapmakta fayda var.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!