Tenisçi Dirseği Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tenisçi Dirseği Nedir? Tenisçi dirseği adı verilen bölge, el bileğini geriye doğru iten kasların olduğu bölgedir. El ve bileklerin çok sık kullanılması, fazla zorlanması bu bölgede yer alan kaslarda yırtıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Ön kaslarda meydana gelen yırtılmalar ve gerilmeler de tenisçi dirseğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tenisçi Dirseği Nedir?

 Kimlerde Görülür?

Tenisçi Dirseği rahatsızlığı adını tenis gibi raket sporları ile ilgilenen kişilerde çok sık görüldüğü için bu spor dalından almaktadır. Fakat tenisçiler dışında masa başında çalışan kişilerde, el bileğinin çok sık kullanıldığı çeşitli meslek gruplarında (tesisatçılar, marangozlar, boya ve badana işi ile uğraşanlar gibi) ve nadiren de olsa çok fazla temizlik ve genel olarak ev işi yapan ev hanımlarında da oldukça sık görülmektedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseğinin en önemli belirtisi dirsekte ve dirsek bölgesinde şiddetli ağrıdır. Bu ağrı ile birlikte dirsek çevresinde hassasiyet meydana gelmektedir. Uzanırken, uyurken ya da dirseği zorlayacak herhangi bir hareket yapılmadığı sıralarda kendisini göstermese de ağır bir eşya kaldırırken veya dirseği gererken ağrı hissedilmektedir. Bu ağrı nedeniyle nesneleri tutmak, sıkmak zorlaşmaktadır. Kapı kolunu bile kullanmakta zorluk çekilmektedir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dirseğe ağrı azalıncaya kadar günde iki üç kere 20-30 dakikalık setler halinde buz kompreksi uygulanmalıdır. Uzmanlar tarafından yönlendirilen fizik tedavi egzersizleri düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Tenisçi Dirseği Nedir? Fakat egzersizleri düzenli uygulamak kadar, kolun yeteri kadar dinlendirilmesi de önemlidir. Bu nedenle egzersiz yaparken kolun zorlanılmaması gerekmektedir. Tüm bu tedavi sürecinde kolun çok fazla zorlanmasını engellemek amacı ile “epikondilit bant” kullanılmaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!