Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?  Monoton şehir hayatından kısa bir süreliğine ayrılmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin sıkça gerçekleştirdiği bir tatil eylemi olan kamp kurmanın da zor ve dikkatli olunması gereken noktaları bulunmakta. Kampa hazırlık sürecinde ve kamp sırasında çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Bu önlemler ve dikkat edilmesi gereken konular, kamp serüveninizin en keyifli ve en sağlıklı şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerek

1-Gittiğiniz mevsime dikkat etmeli, mevsim şartlarına göre hazırlanmalısınız.

Kamp yapmak için en önemli kural doğru mevsimi seçmektir. Mevsimlere göre gerekli ekipmanlar vardır. Kış kampı için gerekli ekipmanlarınız yok ise bu kamp süreci sizin için eğlenceli olmak yerine oldukça zor ve tehlikeli olacaktır. Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Ekipman dışında doğru rotayı seçmek de kış kampının en önemli şartlarındandır. Son olarak da kampın kurulacağı bölgeyi iyi seçmek gerekmektedir. Yaz mevsiminde de hemen hemen kış mevsiminde geçerli olan şartlar yer almaktadır. Her iki mevsim içinde doğru kıyafetler seçilmelidir. Yaz mevsiminde hava sıcaklığı göz önünde bulundurularak su kaynağına yakın bölgelerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ekipman eksikliği ve yanlış rota seçimi kafa dağıtmak için çıktığınız yolculukta keyif alamamanıza sebep olacaktır.

2- Çadır kurduğunuz alanlara dikkat etmelisiniz.

Kamp alanları genellikle doğanın içerisine yer almaktadır. Eğer kamp atacağınız bölge bir ormanlık alan ise çadır kuracağınız yere dikkat etmelisiniz. Vahşi hayvanların az bulunduğu yerleri tercih etmek daha keyifli ve sağlıklı bir kamp serüveni geçirmenizi sağlayacaktır. Kamp alanlarına vahşi hayvanların çok sık geldiği görülmese de çadır kuracağınız alanlar onların yaşam alanı olduğu için bu durumdan rahatsız olabilirler. Bu nedenle çadırın kurulacağı alan oldukça önemlidir. Bölgeye gitmeden önce yapılacak iyi bir araştırma size yol gösterecektir. Ayrıca çadır içerisinde yemek bulundurmamak da hayvanların kamp alanınıza yaklaşmasını engelleyecektir.

3-Kamp çantasının belirli kriterleri içerdiğine dikkat edilmelidir.

Kamp çantanızda kamp süreci boyunca ihtiyacınız olan şeyleri bulundurmanız gerekmektedir. Kamp yapmanın en belirgin özelliği yapılan uzun ve zorlu yürüyüşlerdir. Bu yürüyüşler sırasında kamp çantasında taşıdığınız gereksiz eşyalar daha fazla yorulmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle, ihtiyaç dışı eşyaları çantanızda taşımamanız gerekmektedir. Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerek Bunlar dışında seçtiğiniz kamp çantasının vücut destekli olmasına, dayanıklılığına ve yağmurlu havalarda su geçirmeme özellikleri olduğuna dikkat edilmelidir.

4- Çadır seçerken kamp yapacağınız mevsimi göz önünde bulundurmalısınız.

Kaliteli bir kamp geçirmek istiyorsanız dikkat edeceğiniz en önemli husus iyi bir çadır seçimi olmalıdır. İyi bir çadır ile gerçekleştireceğiniz kamp sizi rahat ettirerek dinlenmenizi sağlayacaktır. İyi dinlenmiş olarak uyandığınız her sabah, kamp serüveninizden daha fazla keyif almanıza neden olacaktır. Bu nedenle çadır seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken, mevsimdir. Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda dayanıklı bir çadır seçimi herhangi bir sorun yaşamamanıza sebep olacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!