Kilitli Pedal Önemi

Kilitli Pedal Önemi
Kilitli Pedal Önemi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilitli Pedal Önemi

 

Bisiklet kullanmaya yeni başlayan kişiler kilitli pedal kullanmaya çekinirler. Çünkü şehir içinde araçların ve yayaları arasında sürerken ayaklarını kilitten zamanında çıkartamayacağını düşeceklerini düşünürler. Oysaki kilitli pedal oldukça faydalı bir bisiklet parçasıdır. Kilitli pedala uygun bir ayakkabı giydiğiniz zaman pedal çevirirken bisiklete aktarmış olduğunuz güç oranında ciddi bir şekilde yükselme olacaktır. Gerekli olan ayarları yaptırdıktan ve ayağınızı en doğru yeriyle pedala bastığınız zaman, pedala biraz daha yüksek güç uygulanmış olunur. Bu sayede harcamış olduğunuz eforun performansa dönüşmesinde yardımcı olur.

 

Pedal çevirirken, bir ayağınızla pedala basarken diğer ayağınız pedala kilitli olduğu için farkında olmadan küçükte olsa bir kuvvet ortaya çıkmaktadır ve o kuvvet ile pedalı çeviriyorsunuz. Bu sayede pedala basan diğer ayak daha az yorulmuş oluyor. Aynı zamanda hissiyat açısından da bisiklet sizin bir parçanızmış gibi hissettirmektedir. Kilitli pedal sayesinde tam olarak bir bütünleşme sağlamaktadır ve biraz alıştıktan sonra işlevini daha iyi farkına varıyorsunuz. Kilitli pedalın işlevi en fazla tırmanış anında hissedilmektedir.

 

Kilitli pedallar yol bisikleti ve dağ bisikleti olarak ikiye ayrılır. Fakat istediğiniz pedalı istediğiniz bisiklette kullanabilirsiniz. Pedallar ile bisikletler arasından uyumsuzluk gibi bir problem bulunmaz. Tamamen kullanıcının tercihine kalmış bir şeydir. Eğer sürekli olarak bisikletten inme gibi bir durumunuz varsa dağ bisikleti pedalı ve ayakkabısı kullanın çünkü dağ bisiklet pedalının ayakkabılarının tabanında destekler bulunmaktadır. Bundan kaynaklı orak düşmüyor ve kaymıyorsunuz. Yol bisikleti pedalının ayakkabısı yürümeye çok uygun değildir. Bu ayakkabının tabanı çok kısa süre içerisinde yıpranmaktadır. Yol bisikleti kullandığı halde dağ bisikleti pedalı ve ayakkabısını tercih eden çok sayıda insan vardır.

 

Birçok bisiklet kullanıcısı yol bisikleti pedalının güç aktarması konusunda dağ bisikletinin pedallarından daha iyi performans sağladığını söylüyorlar. Ayakkabıya temas eden yüzeyin daha geniş olmasından bu önerme oldukça mantıklı gözüküyor. Eğer bisikleti yeni kullanmaya başlıyorsanız bu detaylar sizin için çokta önemli olmayacaktır. İki pedal türünden birini tercih edebilirsiniz. Yol bisikleti pedalı ve ayakkabısı tercih edecekseniz eğer daha rahat yürümeniz için altına koruyucu kılıf alabilirsiniz.

 

Kilitli pedallar iki çeşitten oluşmaktadır; plartformlu ve plartformsuz. Plarformu olan pedallar kilitli olan pedala uygun ayakkabınızı giymek istediğiniz de rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir spor ayakkabı ile bisikleti sürebilirsiniz. Bu pedalların yüzeyi biraz geniş olur ve basmanızı daha rahat kılar. Daha hafif olmaktadırlar ve yalnızca uygun olan ayakkabı ile kullanılır. Bisiklette ilk kez pedal kullanacaksanız eğer güvenli bir yerde devamlı olarak kilitleyip kilit açma alıştırmaları yapınız. Aynı zamanda pedalın ayarlarından yumuşaklığına ve sertliğine kendiniz karar verebilirsiniz. Bu sayede pedalın ayağınızdan daha kolay mı yoksa daha zor mu pedaldan kurtulsun kararı verebilirsiniz. Pedal kilidini açmak için topuk hareketine alıştığınız zaman gerisi sizin için çok kolay olacaktır. Pedal kilitlerinde dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer nokta ise kilidi açmaya karar vereceğiniz andır.

 

Bisiklet pedalı size az bir güce çok fazla performans sergilemektir. Böylelikle daha uzun yollar yaparsınız ve bu yolculuğu yaparken daha az yorulursunuz. Bisiklet sürerek yeni yerler keşfetmenin keyfini çıkartırken en büyük yardımcınız olacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!