Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Denizli Avukat
Denizli Avukat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası 10/07/2003 tarih ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununa verilen taşımacı yetki belgesine sahip olunması yolcu taşımacılığının zorunlu haller hariç, bu kanun hükümleri çerçevesinde yapılması ve taşımanın yapıldığı aracın poliçede kayıtlı olması zorunluluğu ile getirilen maddede görüldüğü gibi tüm sürücülerin bu kanuna uygun hareket etmeleri gerekiyor. Çünkü geçmiş yıllardan süre gelen neticeler gösterdi ki bu zorunlu ferdi kaza sigortalarını bir mecburiyet haline getirmiştir.

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Bunlar ışığında sürücülerimiz bu kanuna uyarak hem kendi güvenliğini hem de yolcuların güvenliğini bir nebze olun garanti altına almış bulunuyor. İnsanlar ne kadar dikkat etmeleri halinde elinden olmayan sebepler sonucunda kazalar kaçınılmaz oluyor. Kazaları asgari düzeye indirmek ya da meydana gelen kazalarda sigortaların devreye girmesini sağlamak için bu ferdi kazalar sigortası zorunlu hale gelmiştir.

Meydana Gelen Kaza Nedir?

Kaza insanların elinden olmayan ya da doğal afet diyebileceğimiz kar, yağmur, sel gibi nedenlerden dolayı meydana gelen ani olayları ifade eder. Ya da araçların ani fren patlatması, çıkan gazlardan etkilenilmesi ve istem dışı insan organların iflası sonucu meydana gelen kazalardır. Bu saydıklarımız sonuçlarında oluşan kazalar sigorta kapsamında olup sigortalar devreye girer.

Sigorta Kapsamı Dışı Kazalar

Yukarıda anlattığımız paragrafta insanların elinden olamayan neticeler sonucu bir de insanların kusurları ile oluşan kazalar vardır. Bu kazaları sıralayacak olursak; İnsanların kendi dikkatsizliklerinden doğan sorunlar, hastalıklı hal, sarhoşluk gibi nedenler ile kazanın meydana gelmesi durumunda insanların bu zararlarını sigorta tarafından karşılanması mümkün değildir. Çünkü bunlar araç kaynaklı veya firma kaynaklı değil şahsi kaynaklı sorunlardır. Bu sorunların insanın kendi dikkatsizlikleri sonucunda meydana gelmesinden dolayı zararların karşılanması mümkün değildir. Bu haller dışında firma kaynaklı bir sorun olduğu takdirde sigorta tüm bu zararları karşılayacak ve giderecektir.

Sigortanın İnsan Yaşamına Etkisi

Oluşan insan iradesi dışındaki kazalar insanların hayatına olumsuz etki yapıyor. Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Çünkü insanların yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kazalar olabiliyor. Sigortalar bu anlamda ölüm ve sakatlık teminatı vererek insan yaşamını kolaylaştırıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!