Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler

Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler
Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler Hayvanların yemlenmesi konusu elbette hayvanın hangi familyadan geldiği, hangi ırktan olduğu, yaşı, canlı ağırlığı, cinsiyeti ve kondisyonu önemli rol oynamaktadır. Tüm bu faktörler dikkate alınmadan hayvanın hangi yemi yiyeceği hangi rasyon ile beslenmesinin uygun olacağının tartışılması çok ta doğru olmaz. Bunun için hayvanların taksonomik olarak sınıflandırılması ve daha sonra her bir hayvan ırkının ihtiyaç duyduğu yem oranının tespiti daha isabetli olacaktır. Şimdi bunları tek tek sıralayalım.

Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler

  1. Hayvan için yem seçimi öncesi ırk ve iklim tespiti

 

Bu belki de en önemli kriter olmaktadır. Çünkü hayvan ırkının tespiti aynı zamanda o hayvanın hangi coğrafyaya uyumlu olacağının, Hayvanların Yemlenmesinde Önemli Kriterler hangi fiziksel şartların gerektirdiği yemleme ile yemlenmesi gerektiğinin ortaya koyması açısından ehemmiyetlidir. Örneğin Suriye topraklarında büyümüş küçük baş hayvan sınıfına giren Halep ırkı bir keçinin Şanlıurfa ilinde beslemek istendiğimizde olumlu sonuç almamız mümkündür.

Çünkü Halep ilinin sınırları içinde yetiştirilen bu ırkın iklimsel koşulları ile Şanlıurfa ili sınırlarının sahip olduğu iklimsel koşullar farklılık arz etmediği gibi, hayvanın adaptasyonu da bu optimum şartları taşımaktadır. Ancak Hollanda da büyütülen bir büyükbaş buzağı ise Erzurum yöresinin şartlarına uyum problemi yaşayabilir. Hem iklim şartları hem de ırk özellikleri bu bölgede yetişmesine engel teşkil etmektedir. Ne kadar mükemmel bir yem rasyonu uygulanırsa uygulansın yine de hayvanın hastalanmasının önlenmesi ve verim alınması mümkün olmayabilir.

 

  1. Yaş ve ağırlık tespiti

 

Yaş ve ağırlığın bilinmesi uygulanacak yem miktarı ve çeşitlilikle doğrudan ilişkilidir. Küçük yaştaki bir hayvan (bu kanatlı bir civciv, büyükbaş bir düve, yahut küçük baş bir kuzu) büyük ve olgun yaştaki ebeveynlerine nazaran mideleri daha hassas ve küçüktür. Bundan ötürü yem seçiminde mide rahatsızlıklarına yol açmayacak çeşitli hastalık etmenlerine karşı dirençlerini kırmayacak besleyici yem oranları teşkil edilmeli ve yedirilmelidir.

 

  1. Cinsiyet ve kondisyon tespiti

 

Önem unsurların başında yine cinsiyetinin bilinmesi de gelmektedir. Dahası buna çok önem verilmelidir. Bunu şuna benzetebiliriz. Nasıl ki her insanda her bir yiyecek hakkında özel bir tercih söz konusuysa hayvanlarda da bu tercih çoğunlukla kondisyon ve cinsiyetle şekillenmektedir. Hamile bir hayvanın ihtiyaç duyacağı yem çeşidi ile hamile olmayan bir hayvanın ihtiyaç duyduğu yem rasyonu bir değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!