Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar

Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar
Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spor Trendinin Belirlenmesinde Kriterler  Spor gazetecilerinin sık tartıştığı konulardan biri de dünya üzerindeki sporlarda kitlelerin hangi branşları takip ettiği konusudur. Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar Önceden bu sorun için net bir çözüm bulamazken. Günümüzde teknolojik imkânların varlığıyla bu konudaki araştırmalar sorunu rahatlıkla çözüme kavuşturuyor. Küresel kitle, TV izleyicileri, profesyonel lig sayısalı, sponsorluk faaliyetleri, öne çıkan haber kategorileri gibi pek çok titiz parametlerle yapılan araştırmalar nihayet sonuç verdi.

Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar

 İpi Göğüsleyen Branş: Futbol

  1. Futbol: Futbolun dünya üzerindeki egemenliği o kadar bariz ki, futbolun adını listenin en üstünde görmek herkes için bir sürpriz olmamalı. Yaklaşık dört milyar takipçisi var. Dünya üzerinde futbolun oynanmayıp izlenmediği yer yok. Özellikle Avrupa’da futbol artık bir spor değil yaşam biçimi. Trend Haber Bunda futbolun diğer sporlara göre çok daha kolay fiziki imkanlara sahip olmasının etkisi yadsınamaz.

 

  1. Basketbol: Bir milyardan fazla takipçisi olan basketbol, NBA liginde yılda 4,75 milyar dolar para akışı sağlıyor. Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar Futboldan sonra dünyanın en hızlı büyüyen spor dalı. ABD’nin ardından İspanya, Yunanistan, Türkiye, İtalya, Fransa, Arjantin, Çin dünyanın basketbol üssü.

 

  1. Kriket: Ülkemizde tutulmamasına pek bakılmamalı çünkü iki milyara yakın takipçisi var. Belki bu sıralama şaşırtıcı gelebilir fakat mantıklı bir nedeni var. Kriket İngiltere’de ortaya çıkan bir spor olduğu için eski zamanlarda İngiltere sömürgelerinde fazlasıyla yaygınlaşmış bir spor dalı. Hatta Amir Khan’ın bir filminde bile yer almıştı.

 

  1. Tenis: Yaklaşık bir milyar kişinin takip ettiği tenis bireysel sporların birincisi. Ülkemizde son zamanlarda ivme kazanan bu spor dalı toplumsal cinsiyet açısından ilk üç spora göre daha eşitlikçi bir spor olarak görülüyor.

 

  1. Atletizm: Koşu, uzun atlama gibi alt branşlara sahip olan atletizm olimpiyat oyunlarının zirvesi. Dünya üzerinde uluslararası atletizm müsabakalarına katılmayan ülke yok gibi.

 

  1. Ragbi: Yaklaşık 475 milyon takipçisi bulunan ragbi kriket gibi İngiltere’den doğma bir oyun. Son yıllarda popülaritesi artıyor. Ragbi, İngiltere’de çok tutulmakla birlikte İngiliz topluluğu denilen eski sömürgelerde de yaygın. Buna rağmen en iyi rugbi ligleri Fransa’da bulunuyor.

 

  1. Boks: İlk on listesinde mücadele sporu ele alınabilecek tek spor dalı boks. Boks, ABD, Meksika, Latin Amerika, Birleşik Krallık, Filipinler, Japonya, Rusya ve Ukrayna, Polonya, Romanya gibi bazı ülkelerde çok popüler ve dünyanın her kıtasında tutuluyor.

 

  1. Buz hokeyi: Belli şartlar altında oynanan, bundan dolayı sınırlılık gösteren buz hokeyi en büyük kış sporu olarak görülüyor.

 

  1. Voleybol: Amerika’dan Avustralya’ya kadar gidilecek her yerde oynana bir oyun. Özellikle yazın, plajlarda çok tutulması sadece bize özgü bir durum değil.

 

  1. Golf: Gerçek bir fiziksel rekabet edilmeyen bu spor her yaştan insanın oynayabileceği bir spor. Dünyada En Çok Takip Edilen Sporlar ile ilgili yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!