Spor Sektörü Nedir-Türkiye’de Spor Sektörü

Spor Sektörü Nedir-Türkiye'de Spor Sektörü
Spor Sektörü Nedir-Türkiye'de Spor Sektörü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spor Sektörü NedirTürkiye’de Spor Sektörü içinde çeşitli spor dallarını kapsayan bir sektördür. Spor yapara hem para kazanabilir, hem sevdiğiniz bir işse keyif alabilir, kendinizi geliştirerek belirli dallarda ödül alabilirsiniz. Bu spor dallar arasında en revaçta olanları futbol, basketbol ve voleyboldur. Spor Sektörü Nedir? Bu sektörün içinde birçok çalışan vardır. Oysaki biz sadece televizyonlarımız da sahada görünen kişileri biliriz. Zaten bir alanın sektör büyüklüğüne ulaşmasına o alanın içinde bulunan insan sayısıyla paraleldir. Spor sektörü, bizim görmediğimiz kısmında fizik terapistinden tutun da muhasebecisine kadar birçok çalışma kolunda bulunan insanı bünyesinde barındırır.

Spor Sektörü Nedir?

Hayatta da her zaman olduğu gibi spor sektörünün içerisinde de insanları aldatan kişiler bulunmaktadır. Halbuki bu sektör alanında birçok iyi dalı barındırır. Bu dallar genç insanların zarar veren maddelerden uzak durmasını sağlarken onların hayatlarına yön verir. Fakat yanlış kişi ve kurumların eline düştüğünde insanları bir şekilde kendisinden uzaklaştırır.

2022 OSYM başvuru kataloğunda yer alan spor sektörü ile doğrudan ilgili olduğunu düşündüğümüz bölümler; aşağıda yer almaktadır

Ön Lisans (2 yıllık)

Atçılık ve Antrenörlüğü

Lisans (Dört yıllık)

-Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (YKS puanı ile)

-Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (Özel Yetenek)

-Egzersiz ve Spor Bilimleri (Özel Yetenek)

-Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (Özel Yetenek)

-Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri (Özel Yetenek)

-Rekreasyon (Özel Yetenek)

-Spor Yöneticiliği (Özel Yetenek)

-Egzersiz ve Spor Bilimler (YKS puanı ile)

-Spor Yöneticiliği (YKS puanı ile)

-Antrenörlük Eğitimi (Özel Yetenek)

Spor sektöründe yüksek miktarda paralar dönmektedir. Kimileri bunu haksızlık olarak görürken kimileri de haklı olduklarını dile getirirler. Örneğin bir çiftçi yılda birçok uğraşlar sonucu ancak geçimini sağlayacak kadar para kazanırken, bir futbolcunun çiftçinin yıllık kazancının on katını bir ayda kazanması iki meslek arasındaki uçurumu gösterir niteliktedir. Tabi ki spor sektöründe bulunan her dal için bu durum böyle değildir. Örneğin ata mirası olan güreş ne futbol ne de basketbol kadar göz önünde bulunan spor dalı değildir ve bu sebepten dolayı bu dala yapılan yatırımlar oldukça azdır. Spor Sektörü Nedir? Dolayısıyla bu dala yönelen kişi sayısı da azdır. Çünkü ilerlemek için maddi desteğe ihtiyaç vardır. Destek sağlanamadığı takdirde o dalda bulunan kişinin kendini geliştirip ilerleme imkanı bir hayli düşüktür.

Türkiye’de Spor Sektörü

Görüldüğü üzere her iş alanında ve sektörde olduğu gibi spor sektöründe de birtakım dengesizlikler sistemi mevcuttur. Spor Sektörü Nedir? Tabi ki bu durum sadece bu sektör için geçerli değildir. Çevremizde bulunan birçok sektöre bakarsak orada da aynı dengesizlikler sisteminden söz edebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!