ADAPTASYON NEDİR?

ADAPTASYON NEDİR?
ADAPTASYON NEDİR?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adaptasyon Nedir? ADAPTASYON (Çevreye Uyum): Tüm canlıların, soylarını devam ettirmek, yaşama -hayatta kalma şanslarını arttırmak için içinde bulundukları çevreye uyum sağlamaları gerekir. Bu sürece adaptasyon denir. Temelde tüm canlılar, öncelikle beslenme, barınma, üreme, avcılarından korunma gibi hayatsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için adaptasyon gösterirler.

ADAPTASYON NEDİR ?

Sıcak- soğuk uyumları: Kutup tilkileri yaşadığı bölgelere uyum sağlayabilmek için kısa bacaklara, küçük kulaklara, dar vücut yüzeylerine, yağlı deri dokularına ve geniş ayaklara sahiptirler. Bu dar- küçük vücut yapıları, vücutlarının iç ısılarının korunmasını sağlar. Adaptasyon Nedir Tam zıt olarak çöl tilkileri uzun bacaklı, uzun kulaklı, geniş vücut yüzeyleri, ince deri doku vücutlarının ısı kaybını artırıcı etkiye sahiptir.

 ADAPTASYON ÖRNEKLERİ

Avcıdan kaçma: Deve kuşlarının uzun ve kaslı bacaklara sahip olmaları, hızlı koşabilmeleri sayesinde hem avcılarından kaçabilir hem de avlarını daha kolay yakalayabilirler.Hatta hızları saatte 90-95 km ye kadar çıkabilir.

Kutup ayılarının beyaz kürke sahip olmaları karla kaplı yüzeyde fark edilmelerini engeller. Bukalemunların ortama göre renk değiştirme özelliği ne sahip olmaları yine benzer avantaj sağlar. Penguen, ördek gibi hayvanların ayaklarında perde bulunması suda daha hızlı hareket etme becerilerini geliştirir.

Çöl yaşamına uyum sağlamış develerde birçok adaptasyon özelliği görülür. Hörgüçlerinde depoladıkları yağ dokusu sayesinde hem enerji hem de su ihtiyaçlarını karşılarlar. Uzun kirpikleri, çöl fırtınalarında gözlerini kumdan korurken,geniş ayakları kuma batmalarına engeller.

Zebraların çizgili desenli derileri kamuflaj özelliği sağlar, birbirlerini tanımalarını kolaylaştırır, sürü halinde dolaştıklarında avcılarının kafalarını karıştırır, hedef şaşırttırır. Ayrıca bu çizgili desenli deri sayesinde kan emen sinekler zebralardan uzak durur.

Köpek balıklarının karnının beyaz sırtlarının koyu renkte olması alttan ya da üstten bakıldığında görülmelerini engeller. Kurbağanın nemli deriye sahip olması kara hayatına tam uyum sağlayamadıkları için akciğer solunumuna ek olarak gelişmiştir. Uzun dilleri sayesinde sinekleri kolayca yakalayabilmektedirler.  Elektrikli yılan balığı yön bulmak, kendini korumak, avlanmak için elektrik üretilebilen organlara sahiptir.

Çam ağaçları uzun yıllar yaşayabilen bitkilerdir. 1000 yıl yaşayabildikleri söylenir. İğne yaprakları sayesinde su kaybı yaşanmaz. Dört mevsim yeşildir, çok sıcak ve çok soğuk şartlara dayanabilirler,

Fillerin hortumunun kaslı olması, ağaçların yüksek dallarındaki yaprakları kolayca toplayabilmelerini sağlar. Geniş kulakları yelpaze görevi görürken vücutlarını serinletir. Ayrıca fillerin sırtı içbükeydir. Adaptasyon Nedir Bu özellik şiddetli gelen güneş ışınlarını geri yansıtmakta vücudun aşırı ısınmasını engellemektedir.

Nemli bölgelerde yetişen nilüfer çiçeği geniş yapraklı olması sayesinde fazla suyu terleme yolu ile atar. Ayrıca yapraklarındaki hava boşlukları bitkinin yapraklarının hafifleyip su yüzeyinde rahatça kalmasını sağlar.

Arılar parlak sarı dikkat çekici renklere sahiptirler. Bu özellik sayesinde avcılarının kendilerini tanımalarını, böylece kendilerinden uzak durmalarını haber vermiş olurlar. Kurak iklimlerin bitkisi olarak bilinen kaktüs diken şeklindeki yapraklara sahiptir, bu diken yapraklar terleme yoluyla su kaybının en az olmasının sebep olur,

K.artalın gözünde çift retina vardır Gözleri adeta teleskop gibi çalışır, çok yüksek çözünürlüğe sahiptir. 8 kilometre uzakta bulunan bir güvercini rahatlıkla görür.. Doğan hızını kısa sürede 400 kilometreye kadar çıkarabilir.

Bildiğiniz gibi yarasalar gece avlanan canlılardır. Kulakları son derece gelişmiştir, yankıya göre ( akustik) yön belirleme yetenekleri bulunur. Ağız ve burundan ultrasonik dalgalar yayar, gönderdiği bu dalgaların dönüş süresinden yararlanarak çevresinin bir haritasını oluşturur. Böylece hiçbir engele çarpmadan rahatlıkla uçabilir. Bu gelişmiş kulak yapısı sayesinde bir şelalenin yanında kanat çırpan küçücük bir kelebeği dahi fark edebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!