Kripto Para Borsasında Türkiye’nin Konumu Nedir?

Kripto Para Borsasında Türkiye’nin Konumu Nedir?
Kripto Para Borsasında Türkiye’nin Konumu Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Borsasında Türkiye’nin Konumu Nedir? Kripto yatırımcıları ve tarihi, Bu paraların nasıl üretileceği dahil tüm içerikleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Son zamanlarda ismine sık sık rastladığımız ve hepimize kendinden söz ettiren “Kripto Para” takas işlemlerinde kullanılabilen dijital ortamlarda şifrelenmiş sanal para birimi olarak adlandırabilir. Bazı kişilere göre ise geleceğin para birimidir. Gerçek para yatırarak sanal ortamlarda olan bu sanal parayı elde edebilirsiniz. Kripto para sadece bir adet olan sanal para birimi değildir. Buna örnek olarak; Bitcoin, XRP, Etherium, DogeCoin, LiteCoin, Exen ve benzeri olarak daha nicesi bulunmaktadır. Aslında baktığımızda banka kartı ve kredi kartlarından yapılan harcamalar da sanal olarak görülebilir, çünkü işlem sonunda herhangi bir cash yani nakit para elinizden çıkmadan kart içindeki verilerinizde olan değişmelerdir. Kripto paralarda da aynı mantık işlevi kullanılmaktadır. Ancak herhangi bir otorite ve devlet gibi kanallardan yönetilemeyen bir sistem mevcut bu da kripto paraların güvenilir olması açısından oldukça etkili bir ortam olmasını etkilemektedir.

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji denilen şey aslında sanal ortamda bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifre dizaynına oturtulup şifrelenmesidir. Kripto paralarda işlemler sanal ortam üzerinde şifreler oluşturulup transfer edilmesine olanak sağlar.

Kripto Para Tarihi

90’lı yıllardan beri teknolojinin hızla yayılması ve artmasından beri birçok sanal para oluşturma girişiminde bulunundu ve gerçekleştirildi. Fakat bu girişimler genellikle sahtekarlık ve dolandırıcılık, finansal sıkıntılar gibi sebeplerden ötürü başarısızlıklarla sonuçlanmışlardır. Bütün bu deneme yanılma yöntemleri sonuçlarından sonra ise üçüncü elden teslimat ve yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para Bitcoin ise, 2009 senesinin ilk zamanlarında Satoshi Nakamoto kod ismi ile birlikte ortaya çıkan kişi veya kişiler tarafından geliştirilmiştir. Bu söylentiye rağmen kim ya da kimler tarafından geliştirildiği belli değildir. Kim olduğu belli olmayan kişiler açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıma sunuldu. Bu ağ uçtan uca şifrelenmiş bir platform üzerinden ilerlemektedir.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Bu sanal paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem sayesinde gerçekleştirilmektedir. Yani bütün durumlar kullanıcı temellidir. Bu sanal olan kripto paraların üretim sınırları bulunmaktadır. Üretim işlemleri madencilik adı verilen olay ile meydana gelmektedir. Fiziksel anlamda olmayan bu madencilik matematiksel problemleri çözmeye dayalıdır. Yani bu da işlemci gücünüz ve iyi bir internetiniz olduğu takdirde madencilik görevini birisi tarafından görev verilmeksizin kendi kendinize yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto paraların yasal olma durumu ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde yasal olma durumu belirsiz ya da izinsiz iken kimi ülkede de bu kripto paraların ticaretine açık bir şekilde izin vermektedir.

Madencilik Yapmak Yasal Mı?

Bitcoin gibi kripto paraların üretilmesi yani madencilik yapmak suç sayılmaz, illegal bir durum söz konusu değildir. Peki kripto para avantajları nelerdir

  • Herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmez.
  • Bu hesapların dondurulması, kısıtlama getirilmesi ve el konulması söz konusu dahi olamaz.

Ülkemizde son zamanlarda ismi çok geçen kripto paralar, vatandaşlarımızda kripto paralara merak uyandırmaktadır. Uygulamalar üzerinden de satılması mümkün olan kripto paralar için çok çeşitli birçok uygulama vardır.

Bu uygulamalarda anlık olarak fiyat skalasını ve fiyat değişimini gözlemleyip alım satım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Ülkemizde kripto paraların yasal olması ile beraber bazı kripto paraların bir hayli yüksek fiyatlara sahip olması vatandaş ve yatırımcıları kripto para yatırımına meraklandırmaya devam ediyor. Fakat kripto paraların ülke ekonomisine ve ülke borsasına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!