Kiralama İşlemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emlak Kiralarken nelere dikkat Edilmeli Emlak kiralamak kolay görünse de detaylı bir iştir aslında çünkü prosedürleri ve yapılan anlaşmanın ve tutulan mülkün içeriğinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ev Kiralarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ev kiralanacak ise önce ev hakkında detaylı bilgi edinilmesi gerekmektedir. Örneğin evin tapusu kat mülkiyetli mi yoksa arsa tapulu mu Arsa tapulu mülklerde sadece arsayı kiralamış olursunuz dairenin niteliği söz konusu değildir. Kiralama İşlemi Sadece kat irtifaklı ve kat mülkiyetli tapularda dairenin bağımsız bölüm olarak geçtiği bilinmektedir.

İskan ve Fatura Sorunu Nasıl Çözülür

Tutulacak dairenin iskanı işte burada önem arz ediyor. İskanlı binalar kat mülkiyetli binalardır. Her türlü izinleri alınmış ve oturuma hazır binalar olmaktadırlar. Kat irtifakın da ise oturma izni alınmış ama resmileşmemiş eksikleri olan binalardır. Genelde elektirik ve su saatleri kiracı tarafından üzerine alınamaz yada tek saat üzerinden daire sayısına veya kişi başına bölünerek hesaplamaları bina sakinlerince yapılır. İskansız binalar bu acıdan kat irtifaklı binalardır. Kat mülkiyetli binalarda dairenin tüm bağımsız bölümleri ayrılmış haklar sağlanmış elektirik, su ve doğalgaz saatleri kiracılar tarafından üzerlerine alınabilir vaziyete gelmişlerdir.

İskansız binalardaki elektirik ve su kullanım bedelleri de iskanlı binalara göre daha fazladır. Çünkü iskansız binalar hali hazırda şantiye elektiriği ve suyu kullanır görünmekte ve fiyatlandırması daha yüksek olmaktadır.

Kiralamada Kontrat İşlemi ve Detaylar

Kiralanacak taşınmazın kontratı mülk sahibi ile yapılmalı gerekirse kimlik ve tapu bilgi eşleştirilmeleri yapılmalıdır. Kiralama İşlemi Eğer kontrat aracı ile yapılacak ise aracının mal sahibinden yetki aldığına dair bir resmi belge istemlidir.

Kiralanan mülkten çıkılacağı zaman bir ay önceden mal sahibine resmi kanallar ile bilgi verilmelidir. Mal sahibi de aynı şekilde kontrat günü dolmadan bir ay önce kiracıya resmi yollar ile kontratın yenilenme zamanının geldiğini noterden resmi evrak ile kiracıya bildirmelidir. Kiralama İşlemi Nedir Kiracı ani bir kararla mülkü boşaltır kontrat süresi bitmeden kontratı fes etmek ister ise mal sahibine ev kiraya verilinceye kadar yada en fazla 3 ay kirayı tazminat olarak ödemekle yükümlüdür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!