Drift Nasıl Yapılır?-Drift nedir?

Drift Nasıl Yapılır?-Drift nedir?
Drift Nasıl Yapılır?-Drift nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Drift Nasıl Yapılır? Drift nedir? Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülaritesi hızla artan bir spor olan, dilimize sürüklenme, sürükleme olarak çevirebileceğimiz, halk arasında yanlama olarak bilinen drift aracın arkasını kontrollü olarak kaydırılmasına verilen isimdir.

Drift İçin Nasıl Bir Araç Gerekir?

Öncelikle drifte uygun bir aracınız olmalı.

Gerekli özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Arkadan itişli
  • Kaymayı başlatabilecek ve sürdürebilecek kadar güçlü
  • Ön tekerlek dönüş açıları arttırılmış ve altyapısı drifte uygun
  • Güvenlik kafesi gibi modifikasyonların yapıldığı
  • Dayanıklı ve tutuşu az lastiklere sahip bir araç edinmek hem daha güvenli hem de daha eğlenceli şekilde bu sporu yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Drift Nerede Yapılır?

Drift, bol virajlı ve kıvrımlı alanlarda yapılmalıdır. Drift Nasıl Yapılır? Trafiğe kapalı ve güvenlik önlemleri alınmış bir ortamda drift yapmak sizin ve çevrenizdekilerin güvenliği için büyük önem arz eder. Ülkemizde de hızla artan sayıda organizasyonlar düzenleniyor. Gerekli şartları sağladıktan sonra kendinizi geliştirmek ve keyifli vakit geçirmek için bu organizasyonlara başvurabilirsiniz.

Drift Teknikleri Nelerdir?

Drift göründüğünden çok daha zor ve komplike bir spordur. Drift nedir? Profesyonel bir driftçi olmak için iyi bir el göz koordinasyonuna ve yüksek bir kondisyona ihtiyacınız var.

Drift Nasıl Yapılır?

Bununla beraber, farklı birçok tekniği öğrenmeniz ve uygulamanız gerekiyor;

  • El freninin çekerek aracın arkasını kaydırdıktan sonra gaz, debriyaj ve direksiyonla kaydırmayı sürdürmek sık kullanılan tekniklerdendir.
  • Düşük devirde giderken debriyaja ve gaza aynı anda basıp debriyajdan ayağınızı çekerek kaymayı başlatmak, daha dar virajlarda ve gücü nispeten daha yüksek araçlarda başvurulan bir tekniktir.
  • Yüksek hızlarda ve geniş virajlarda kontra adı verilen teknikle, direksiyonu hızlı bir şekilde, ters yönlere dar açılarla hareket ettirerek aracın savrulması sağlanır. Drift Nasıl Yapılır? Örnek vermek gerekirse sağa döneceğiniz bir virajda önce sola sonra sağa doğru keskin bir hamle yapmanız aracınızın arkasını sola doğru kaydıracak ve viraja girmenize olanak sağlayacaktır. Hızın fazla olmasından dolayı zor ve tehlikeli bir tekniktir. Drift nedir?
  • Virajı dönerken sert bir şekilde fren yapmanız aracın burnunun virajın içinde kalarak aracın arkasının dışa doğru savrulmasına sebep olacaktır. Sonrasında gaz vererek drifti sürdürmek mümkündür.

Bu teknikler ışığında aracın kayması başladıktan sonra viraj içerisinde kontrolü kaybetmemek; debriyaj, gaz, fren, el freni ve vites hakimiyetinize bağlı olacağı için yetenek ve bolca pratik, seviyenizi arttırmanız için en önemli etkenlerdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!