Bisiklette Disk Fren Mi? V Fren Mi?

Bisiklette Disk Fren Mi? V Fren Mi?
Bisiklette Disk Fren Mi? V Fren Mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bisiklette Disk Fren Mi? V Fren Mi?

 

Bisiklet donanımları arasında en önemli parçalardan bir tanesi frenlerdir. Bisiklet frenlerinin tipleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi disk fren diğeri ise v frendir. V frenin diğer adı pabuç fren olarak bilinmektedir. Bisiklet frenleri içerisinde bilinen en eski ve sade olan fren tipidir. Oldukça basit ve sade bir mekanizmaya sahip olan pabuç frenlerde frenleme, pabuçların jantı paralel olarak sıkıştırması ile gerçekleştirmektedir V frenin montajı, bakım yapılması ve ayarlaması oldukça basittir. Sağlıklı bir şekilde fren ayarı yapmak için ihtiyacınız olan alet yalnızca yıldız tornavida ve 5 numara olan alyandır.

 

V fren sisteminin doğru bir işlev göstermesi için üç temek kural bulunmaktadır;

 

l Telin gergin olması,

l Pabuçların paralel bir şekilde hareket gerçekleştirmesi,

l Fren bacaklarının eşit olarak hareket etmesidir.

Bu fren sisteminin pabuç ömrünün kullanılma sıklığı ve frenleme gibi kıstaslar belirler. Uzun süre kullanımlardan sonra pabuçların erime göstermesi ve janta gerekli kadar yapışık olmaması gibi sebeplerden kaynaklı olarak frenleme kalitesi düşer. Bu durumda yapılması gerekli olan V frenin değiştirilmesidir. Piyasa da çeşitli markalarda V freni bulabilirsiniz. V fren fiyatı çok ucuz olanlardan uzak durmanız gerekir çünkü onlarda esneme oranı çok yüksektir ve frenleme kalitesini oldukça fazla düşürmektedir.

 

Mekanik olan disk fren telle çekim ile frenleme yaparken, hidrolik olan disk fren frenleme yağ pompalama işlevini gerçekleştirir. Disk frenler frenleme işlevi açısından V frenlerden daha kalitelidir. Özellikle yağışlı olan havalarda, kumlu zeminlerde, topraklı zeminlerde disk freninin frenleme işlevi daha fazla hissedilmektedir. V frende bu pabuçlar ile jant arasına toprak, kum kaçması gibi yağmurlu havalarda ise pabuçlarla jantları nemlenmesinden dolayı frenleme işlevi düşecektir ve durma mesafesi artacaktır.

 

Disk frenlerde kaliper içerisinde bulunan balatalar ile diskin arasına bir cisim kaçması ya da hava koşullarına bağlı olarak frenleme işlevinin düşmesi mevzu dahi olamaz. Bundan kaynaklı olarak profesyonel bir şekilde bisiklet kullanan kişilerin fren tercihi her zaman diskten yanadır. Disk frenin montajı, bakımı V frene göre daha maliyetlidir. Disk frenin bakımını kesinlikle usta bir el yapması gereklidir. Disk frenlerde kaliper içerisinde bulunan balataların rotoru paralel olarak sıkışması frenlemesini sağlar. Tıpkı V frende olduğu gibi disk fren balataları da paralel olarak hareket etmeli ve rotor balatalarının tam ortasında durmalıdır. Sağ tarafta ya da sol tarafta bulunan balataya yakın olması, sürtünmesini ve akışkanlığını yüksek oranda olumsuz etkilemektedir.

 

Disk frenlerde rotor ve balataya herhangi bir sebeple yağ bulaşmamalıdır. Balatalara yağ bulaşmışsa hemen değiştirilmelidir. Genel olarak organik balatalar kullanılırken, profesyonel olan yarışlarda daha keskin frenlemeler için metal balatalar kullanılmaktadır. Metal balataların ömrü oldukça kısadır bunun nedeni ise daha sert ve yoğun kullanımdan kaynaklanmaktadır. Birçok profesyonel bisiklet kullanıcıları metal balataları tek yarışlık için kullanırlar. Metal balatalar zaman zaman rotorlarda belirli çiziklere sebep olmaktadır.

 

V fren mi yoksa disk fren mi kullanma kararı tamamen kullanıcıya kalmıştır. Doğru bir şekilde karar vermeniz için nasıl bir kullanıcısınız, bisikleti nerede kullanacaksınız ve hangi amaçla kullanacağınıza karar vermiş olmalısınız. Tüm bu kararlardan sonra hangi freni kullanmanız gerektiği konusunda da net bir karar verebilirsiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!