Ana Sayfa Genel Alternatif Tarayıcılar

Alternatif Tarayıcılar

Internet Explorer, Firefox, Chrome ve Opera’ya alternatif arıyorsanız, işte size birden çok farklı seçenek!

 

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı çoğunlukla 4 büyük tarayıcıdan birini kullanıyor: Internet Explorer, Firefox, Chrome veya Opera. Ancak bunların alternatifleri de var. Gerçi bunlar da bilinen tarayıcıların motorları üzerine kurulular fakat bazı değişik işlevlerle bunları geliştiriyorlar.

Örneğin Comodo Dragon veya BitBox özellikle güvenli gezinti konusuna eğiliyorlar. Fazla yük taşımadan hızlı bir şekilde internette dolaşmak isteyenler,

Firefox tabanlı bir tarayıcı olan Pale Moon’u tercih edebilir. Alternatif tarayıcılar çoğunlukla, bilinen belli başlı isimlerin öyle büyük bir pazar görmedikleri için el atmadıkları konulara eğiliyorlar. Örneğin Cyberfox ilginç bir Firefox 64-bit sürümü.

Alternatif tarayıcılar ilk bakışta çok hoş görünebilirler ancak seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Chrome ve Firefox, her altı haftada bir yeni bir güncelleme yayınlıyor. Alternatif tarayıcılarsa otomatik olarak güncellenmiyorlar; geliştiricilerin yeni güncellemeleri uyarlaması ve yayınlaması birkaç gün sürebiliyor.

Cyberfox
Karşımızda özel bir Firefox 64 bit sürümü var. 64 bit olduğu için tarayıcı 4 GB’den fazla RAM’e erişebiliyor. Tarayıcının bir diğer dikkat çeken özelliğiyse mevcut Firefox eklentilerini desteklemesi. 64 bit sistemlerde Firefox kullanmak isteyenler için.

Tor
İnternette dolaşırken kimliğini gizlemek ve internet bağlantısı önündeki engelleri aşmak isteyenlerin Tor’a mutlaka göz atması gerek. Tor tarayıcı paketiyle birlikte Firefox kuruluyor, gezinmeye dair izler Tor ağı içerisinde karartılıyor. Paketi herhangi bir yükleme yapmadan doğrudan bir USB çubuğu üzerinden çalıştırılabilirsiniz.

SRWare Iron
SRWare Iron, Google Chrome’un, Chromium açık kaynak kodu projesine dayanan bir ikizi. Yani, Chrome’dan alıştığımız hız burada da var, fakat SRWare Iron aynı zamanda kişisel gizliliği daha iyi korumayı vaat ediyor.

Comodo Dragon
Comodo Dragon da Google Chrome temeli üzerine kurulu, fakat daha fazla güvenlik özelliği sunuyor. Tarayıcı, geçersiz SSL sertifikalarını, çerezleri ve diğer web casuslarını tanıyor ve bunları otomatik olarak engelliyor.

Maxthon Cloud Tarayıcı
Maxthon Cloud tarayıcı iki tarayıcıyı tek bir çatı altında birleştiriyor: Yazılım hem Trident hem de Webkit motoru kullanıyor. Böylece ya Internet Explorer gibi ya da Chrome gibi hareket edebiliyor.

BitBox
Güvenli internet gezintisi isteyenler sanal gezinme ortamı Bitbox’a bir göz atmalılar. BitBox, Firefox’u sanal bir makine içerisinde çalıştırıyor. Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken ya da bankacılık işlemleri yürütürken kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak ufak bir sorun var: Alman hükümetinin siparişiyle hazırlanan tarayıcı şu an için sadece Almanca kullanılabiliyor.

Pale Moon
Pale Moon, kullanıcılara biraz daha hızlı bir Firefox sunuyor. Geliştiriciler, sevilen açık kaynak kodlu tarayıcıyı alıp biraz ayarlarıyla oynamışlar.

Midori
Midori, yanında fazla yük taşımadan internette dolaşmak isteyenlerin tam aradığı tarayıcı. Webkit motoru üzerine kurulu bu ücretsiz tarayıcıyla, konfordan vazgeçmeden internette hızlı bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Kylo
Kylo, özellikle bilgisayarını televizyonuna bağlamak ve oturduğu yerden internette gezinmek isteyen kullanıcılar için ilginç bir seçenek. Standart tarayıcılar bilgisayar ekranları için tasarlandığından televizyon ekranında kullanmak biraz zor olabiliyor.

Avant Browser
Internet Explorer temelli Avant’ın Ultimate sürümünde Firefox ve Chrome motorları da bulunuyor. Böylece önde gelen tarayıcıların güçlü yanlarını bir araya getiriyor, birbirlerinin eksiklerini kapamalarını sağlıyor. Programın kapatılması sırasında gezinmeye ait izler otomatik olarak siliniyor ve PC performansının tasarruflu şekilde kullanılmasına özen gösteriliyor.

Tarayıcıları indirmek için başlıklarına tıklamanız yeterlidir… Yazdığımız tarayıcılardan başka bildiğiniz tarayıcılar varsa sizde yazımıza yorum bırakarak destek olabilirsiniz… İyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Ataşehir Amana Servisi

Ataşehir Amana Servisi firma şubemizden, Teknik destekler almak isterseniz 0216 540 00 23 firma merkezini aramanız ürün ve hizmetlerimizi talep etmenize yeterli olacaktır. Amana...

Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir?

Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? Binaların enerji performansları, Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yönetmeliğin hazırlanmasında ise AB’nin 2002/91/EC “Binaların Enerji Performans Direktifi” konu alınmıştır. Bu...

Denizli Hukuk Bürosu

Avukat Emre Alıcı tarafından 2018 yılında kurulan, EA Hukuk bürosu Müvekkillerine İstanbul'dan sonra denizlide hizmet vermek için çalışmalarına son hız devam etmektedir. Denizli ili için...

Endüstriyel Mutfak

Vista firması; on sene önce endüstriyel çamaşır ve mutfak projelerinin satışlarını yapan bir şirket olarak yola çıkmıştır. Sadık, kendini işine adamış yüksek motivasyona sahip...

Whirlpool Servisi

Merhabalar değerli tüketiciler. Whirlpool Servisi için profesyonelce tamir ulaştırma yetkisine ve bilgi beceriye sahibiz. Bir buzdolabından beklenen doğru soğutması ve gıdalarımız bozmadan onları muhafaza...