Aile Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Aile Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?
Aile Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile Şirketi Nedir? Her kavramın anlatımına isim üzerinden giriş yaptığımın farkındayım. Bu siz değerli okuyucularımı sıkmaya başladı mı emin değilim. Ancak sıkıldıysa bile bu kavramı da adı üzerinde aile şirketi diyerek anlatmak istiyorum.

Aile Şirketi Nedir?

Evet adı üzerinde aile şirketi yani bir aile ortamının veya aile bireylerinin açtığı şirket olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu tanım 10 yıl öncesine kadar geçerli bir tanım olmaktaydı. Her ne kadar aile şirketi ismi, şirketlerin kurulumunda hala daha ön plana çıkan bir kavram olsa da günümüzde aile şirketi adında kurulan şirketlerin kurumsal şirketlerin küçük hali olduğunu söyleyebiliriz.

Haliyle aile şirketi kavramını tek bir çerçevede incelemekte oldukça zorlaşıyor. Bu sebeple bu yazımızda aile şirket kavramını çeşitli maddeler ve örneklerle birlikte anlatacağım.

Öncelikle aile şirketlerinin kuruluşunda mutlaka bir öncü lider bulunmaktadır. Öncü lider konumunda bulunan bireyin kişisel özellikleri, girişime karar verdiği iş ve şirket içerisinde yapılan faaliyetleri kontrolü aile şirketlerinin yapısını değiştirebilmektedir.

Bu yönüyle aile şirketlerinin değişime yatkın ve yeniliklere açık olduğunu söylemekte mümkün olacaktır.

Özetle aile şirketlerini tek bir kalıp altında sizlere tanımlayamam. Ancak ortak noktalarını ve aile şirketlerinin nasıl kurulduğu hakkında sizi bilgilendirebilirim.

Aile Şirketlerinin Ortak Noktaları

  • Aile şirketleri, aile bireyleri tarafından kurulabilir. Ancak çalışanlar şirket kurulduktan sonra değiştirilebilir.
  • Aile şirketleri daha sonrasında kurumsal bir yapıya sahip olabilir ve kurumsal şirket ünvanını alabilirler.
  • Akraba olmak şartıyla (akrabalığın derecesi farketmeksizin) kurulan şirketlerdir.
  • Aile şirketlerinde mülkiyet ve tüm sermaye aileye aittir.
  • Şirket karar vericilerinin ve imza yetkisi olan kişilerin kan bağı zorunluluğu bulunmaktadır.

Aile Şirketleri Nasıl Kurulur?

Aile şirketlerinin yapısı itibariyle diğer şirket türlerinden ayrılması, şirket yapısının kurucuya göre farklılık göstermesi ve yapılan yatırımların akrabalar üzerinden olması aile şirketi kurmak isteyenlerin uygulayacağı protokoller üzerinde bir soru işaretine sahip olmasına neden olmakta. Aile Şirketleri Nasıl Kurulur? Ancak ismen aile şirketi olsa da ve yapısı itibariyle diğer şirketlerden farklılık gösterseler de aile şirketlerinin kurulması için gerekli protokoller ve yasal düzenlemeler kurumsal şirket kurulumuyla aynıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!