KRİPTO PARA BİRİMİNİN GELECEĞİ

Kripto para biriminin geleceği
Kripto para biriminin geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para biriminin geleceği İçinde bulunduğumuz yıl kripto para konusunda büyük bir yıl oldu. Yılın son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde herkesin aklında ki soru acaba 2022 de ne yaşanacak.

Kripto para biriminin geleceği

Kripto paraların Nisan ve Ekim ayları arasında yüksek fiyat aralığına çıkmasında, sektör üzerinde derin etkiye sahip şirketlerin çok fazla kurumsal satın alma çabasının bir sonucu olduğunu gördük. Bu sonuç da sadece şirketlerin değil bireysel olarak herkesin ilgisini kripto paraya çekmeyi başardı. Bazı çevreler 2021 yılını kripto para için atılım yılı olarak değerlendiriyor. Yalnız gelinen nokta aslında çok farklı. Çünkü herkesin ortak kanaati bu endüstrinin daha emekleme aşamasında olduğu. 2022 yılında neler olacağı konusuysa aslında tam bir muamma. Uzun vade de işlerin ne yöne gideceği belirsiz. Önümüzdeki dönemde kripto para endüstrisinde yapılacak düzenlemeler ışığında daha iyi bir yol haritası çizileceği kesin.

Kripto Para Birimi Düzenlemesi

Düzenleme konusunda belki de en çok duyduğunuz iki kelime yasa ve yönergelerdir. Çünkü bu endüstri için konuşulan iki ana konudan birincisi yatırımcılar için güvenli hale getirmek diğeri ise siber suçlular için son derece caydırıcı olmasını sağlamaktır. Kripto para biriminin geleceği Çin, son dönemde tüm kripto para işlerinin yasa dışı olduğuna dair bir açıklama yaptı. Bu da ülkedeki kripto faaliyetlerinin bir anda azalmasına neden oldu. Öte yandan ABD’ den gelen açıklama o kadar da keskin değil. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell yasaklama gibi bir niyetlerinin olmadığı özetini içeren bir açıklama yaptı. Tabi sanal para konusunda vergilendirme kısmında bu işlerin nasıl raporlanacağı da ayrı bir soru işareti. Sonuç olarak bu endüstri içerisinde olan herkesin gözü kulağı bu yeni düzenlemelerde olacak.

Yeni düzenleme ne anlama geliyor

Aslında mevzuat tamamen kripto para borsasında vergilendirme çalışması ve netice olarak vergi kaçakçılığının kolayca tespit edilmesi üzerinedir. Tabi ki borsada işlem yapan yatırımcı kendi kazanç ve kayıplarını raporlar. Yeni düzenleme ile bu raporlama işleminin daha da kolaylaştırılması öngörülmektedir. Kripto vergi yazılım şirketi Coin tracker.io yaptığı açıklamada ‘’ yasa yürürlüğe girerse borsa şirketlerinin yatırımcılara maliyet esaslarını içeren bir form yayınlaması gerekmektedir. Bu vergi dosyalama konusunda yatırımcıların işini oldukça kolaylaştıracaktır ‘’ dedi.

Tabi tüm bu açıklamalar ve duyurular, değişken seyreden borsada kripto para birim fiyatını her iki yönde de etkileyebilir. Kripto para biriminin geleceği Uzmanların, yatırımlarınızı portföyünüzün %5’inde tutun ve kaybetmeyi kabullenemeyeceğiniz yatırımlardan uzak durun açıklaması tamamen bu piyasa değişkenliğindendir. Sonuç olarak çoğu uzmanın ortak görüşü düzenlemenin sektör için iyi olduğu yönündedir.

Kurumsal kripto para birimi

Ana şirketler 2021 yılında kripto para birimi olarak yatırımda bulundular. Amc şirketi yıl sonunda bitcoin ödemeleri ile işlem yapacağını açıkladı. PayPal, Square ve Fintech gibi şirketler de aynı söylem içerisindeler. Fakat çok fazla kripto varlığı olan Tesla Bitcoin ile ödeme konusunda tutarsız açıklamalara devam ediyor. Amazon şirketi de dijital para birimi için bir ilan paylaşarak bu konuda hamleler yaptığına dair söylevleri oldukça fazlalaştırdı. Sonuç olarak görünen şirketlerin bu hamlelerinin yılın son çeyreğinde ivme kazanması.

Bitcoin, Kripto Para ve Gelecek

Aslında genel olarak bakıldığında Bitcoin kripto piyasası için bir göstergedir. Değer olarak en üst seviyede olduğu için, yaşadığı inişli çıkışlı dalgalanma tüm piyasayı etkiler ve diğer tüm kripto paraların trendleri o ivme eğiliminde olur.

Bitcoin fiyat olarak 2021 yılında egzotik bir yolculuk yaptı. İnişli çıkışlı sürecin içerisinde iki kerede rekor kırdı. Akıllarda ki soru ise daha ne kadar yükselecek? Bu sorunun yanıt değerinde ki ip uçlarını için “Cryptocurrency Investing for Dummies” kitabının satır aralarına bakmak gerekiyor. Kitabın yazarı Kiana Danial ‘’ her gerilemenin ardından büyük bir artış yaşadığını, kısa vade de değişken bir seyir izlemesini öngördüğünü fakat uzun vade de büyüme yaşayacağını’’ yazıyor. Elbette tek bir araştırma ile bu konuda fikir sahibi olmak. Çünkü bazı uzmanlar kısa vade de büyüme konusunda Kiana Danial kadar karamsar değil.

İçinde bulunduğumuz yıl ve gelecek yıllar kripto para adına yatırımcısına ne gibi sonuçlar getireceği konusunda söylenecek her şey aslında spekülasyondan ibarettir. Kripto para biriminin geleceği Çünkü kripto para geçmişine bakarak yorum yapabileceğimiz kadar bir geçmişi olmayan, hala yeni bir spekülatif yatırım aracıdır. Bu konuda yapılacak en akıllı hamle yatırımları küçük tutup, yüksek borç ödeme yada yüksek finansal hedeflerden uzak durmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!