İnternet Nasıl Hızlandırılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet Nasıl Hızlandırılır? Herkesin günlük ihtiyacı haline gelmiş olan internet teknolojisi, günümüzde her yaştan ve her kesimden insanın evine girmiş durumda. İnternette vakit geçirmek ve interneti birçok alanda kullanmak yediden yetmişe herkesin faydalandığı bir teknolojidir. İş, eğitim, oyun oynama, haber, fim-dizi izleme, müzik dinleme gibi başlıca konularda kullandığımızın internetin kesintisiz çalışması kullanıcılar için çok önemlidir.

İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Bütün internet kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı internet kesintisi veya yavaşlaması durumu oldukça sinir bozucudur. Gün içerisinde internette kesinti, yavaşlama, donma gibi durumlar meydana gelebiliyor. Bu durum kullanıcıların internetten verim almayı minimum indiriyor.

İnternette yaşanan yavaşlama, donma ve kesinti gibi sorunların çözümü için teknik bilgisi olmayan kullanıcıların da faydalanabileceği yöntemler vardır. İnternet Nasıl Hızlandırılır? Yaşanan problemlerden biri olan internet hızının yavaşlaması kullanıcıların en sık karşılaştığı sorundur. İnternet kullanıcılarının cevabını merak ettiği sorular vardır.

İnternet hızı testi nedir? İnternet hızı kaç olmalı? İnternet hızı neden yavaş olabilir? İnternet hızını arttırmak için neler yapılmalı ?

İnternet Hız Testi

Hızlı internet hizmeti alan kullanıcıların herhangi bir siteye girişlerinde yazılımsal sorunlardan veya internet bağlantısını fazla kişi kullanmasından dolayı internet hızı yavaş olabilir. Bu durumu anlamanın en yaygın yolu internet hız testi yapmaktır.

İnternet hız testini yapabilmek için çeşitli uygulamalar ve siteler vardır. Bu uygulama veya sitelerden hız testi yapan birçok kullanıcı vardır. İnternet kullanıcılarının yapmış olduğu hız testinin sonucu internet servis sağlayıcısının belirlemiş olduğu hızdan daha düşük ise internet hızını arttırmak için servis sağlayıcıyla iletişime geçerek teknik destek alınabilir.

İnternet Hızı Kaç Olmalı?

Kullanıcılara önerilen internet paketlerinin hızı genellikle 100, 35, 16 Mbps olarak bilinir. Bu rakamlar indirme hızı içindir. İndirme hızı hizmet veren altyapıya göre değişir.

İnternet Neden Yavaş Olabilir?

İnternetin yavaş olmasının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları;

 • Ağ trafiği
 • Kullanılan modemin kalitesi
 • Wi-fi ağına bağlanan kullanıcıların fazla olması
 • Kullanıcının bilgisayarında ki dosyaları ağ üzerinden paylaşmayı sağlayan programlar, kablosuz ağ bağlantısını yavaşlatabilir.
 • Kullanılan modemin konumlandırılması şeklinde sıralanabilir.

İnterneti Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcıların internet hızını arttırmak için yapması gereken birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları;

 • Kullanılan moden uzun süredir kullanılıyorsa ve eskiyse internet hızını yavaşlatabilir. Bu nedenden dolayı daha hızlı ve verimli internet için yeni bir modem gerekli olabilir. Eski modemlerin yenileri ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Yer imlerine veya favorilere eklenen sitelerin sayısı fazlaysa tarayıcı her açıldığında bu siteler tekrar yüklenecek ve internet hızı yavaşlayacaktır. Yer imlerine ve favorilere az site kaydedip fazlalık durumunda siteleri silmek internet hızını arttıracaktır.
 • Kullanılan bilgisayarda çeşitli nedenlerden dolayı virüs olması intenet hızını etkiler. Bu nedenden dolayı kullanılan bilgisayarda düzenli virüs taraması yapılmalıdır.
 • Kullanılan servis sağlayıcısının altyapı sorunlarından dolayı internet hızı yavaşlayabilir. Bu durumlarda altyapı bakımı yapılır ve internet sorunu çözülmüş olur.
 • Kullanılan modemin aşırı ısınması sinyal sorunlarına neden olur ve bu durumdan dolayı internet hızı olumsuz etkilenir. İnternet Nasıl Hızlandırılır? Kullanılmadığı takdirde fazla ısınmayı engellemek amacıyla modem kapalı tutulmalıdır.
 • Kablosuz internet hızı kablolu internete göre daha yavaştır. Bu durumu engellemek için kablolu internet kullanmak daha verimlidir. Eğer kablolu internet kullanılmıyorsa cihazların modeme yakın tutulması internet hızını arttıracaktır.
 • Daha hızlı internet için DNS ayarları otomotik olmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!