Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden birisi olan kredi, herhangi bir durum için nakit ihtiyacı olan kişilere yardımcı olur. Kredi; araç, konut, esnaf, tarım, proje gibi konularda yatırım yapmak isteyen ya da genel ihtiyaçlar için acil paraya ihtiyaç duyan kişilerin geçici bir süreliğine satın alma gücünü arttırmasını sağlar. Geri ödenmesi şartıyla banka tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen kredi, ödeme zamanından erken ödendiğinde indirimli olur.

Banka Kredisi Erken Ödeme Koşulları

Banka kredisi, erken ödemeler için bazı kolaylıklar sağlasa da, bunun için şartları vardır. Öncelikle sıfır faizle alınan bir banka kredisinde indirim uygulanmaz. İndirim, faizli kredilerin daha kolay ödenmesini sağlamak için oluşturulduğundan faizsiz banka kredileri indirimsiz olur.

Bunun dışında, banka kredisi erken ödeme indirimi şartları şu şekildedir;

  • Taksit zamanında erkenden yapılan ödemelerin içerisinde anapara borcu barındırılıyor ise, indirim yapılmaz.
  • Erken ödenmesi durumunda kredi alınan tutardan daha fazla indirim yapılmaz. Sadece faiziyle alınan kredi miktarı düşürülür.
  • Konut kredisinde erkek ödeme indirimi olmaz. Bankaların gelir takibini engelleyeceği için konut kredilerinde yasal olarak erken ödeme cezası uygulanır. Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı Erken ödeme cezası, sahip olunan kredi hesabının kapanmasına neden olur.
  • Her banka erken ödeme indirimi uygulamaz.

Banka Kredisi Erken Ödeme İndirimi Kriterleri

Banka kredisinin erkenden ödenmesi durumunda uygulanacak olan indirim, bazı kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bu kriterlerden birisi, krediden faydalanan kişinin sahip olduğu anapara miktarı ve geriye kalan taksitlerdir. Diğer bir kriter ise bankaların erken ödeme indirimi için koyduğu şartlardır. Her bankanın kredi indirimi için kullandığı kurallar, bazı yasal kurallar dışında değişiklik göstermektedir.

Banka Kredisi Erken Ödemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka kredisi almadan önce mutlaka bankaların kredileriyle ilgili ön bilgi edinilmelidir. Banka görevlisiyle şartlar konuşulduğunda ve kredi almak için uygun koşullar sağlandığında banka kredisinden yararlanmak için hazır olunur. Banka kredisinin erken ödenmesi durumunda mutlaka bankaya başvuru yapmak ve bilgi vermek gerekir. Aksi halde bankaya erken ödeme yapılacağı söylenmeden ödeme yapılırsa, banka kullanıcıya cezai ücret uygulayacaktır.

Erken Ödeme İndirimi İçin Yöntemler

Erken ödeme indirimi, bankadan alınan ana kredide indirim yapmaz. Sadece ödenmekte olan faizin azalmasını sağlayarak kredi kullanıcısının kar yapmasını sağlar. Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı Kredi borcunun bitmesine yakın faiz oldukça düşeceği için yararlanılan kredinin son üç ayında erken ödeme yapılmasına gerek yoktur. Ara ödemeyle erken ödeme indiriminden daha fazla yararlanılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Giriş Yap

Bilge Yazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!