Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir?

Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? Binaların enerji performansları, Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yönetmeliğin hazırlanmasında ise AB’nin 2002/91/EC “Binaların Enerji Performans Direktifi” konu alınmıştır.

Bu yönetmeliğin en temel amacı, binaların yıllık enerji kullanımının değerlendirilmesi ve hesaplanmasıdır. Bununla beraber, enerji kullanımı açısından belirli bir sınıfa sokulur. Binaların enerji performanslarını belirlemek için ise, şunlar değerlendirmeye alınır:

Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir?

Hesaplama yöntemleri, sağlık binaları, alışveriş merkezleri, konutlar, ticaret merkezleri, eğitim binaları, ofisler ve otellerdir. Belirtilen bu binalar, enerji performanslarının değerlendirilmesi için kullanılmaktadır.

Performans Belirleme

Bir binanın enerji performansını belirlemek istiyorsanız, şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Binanın metrekare başına ne kadar enerji tüketimi gerçekleşiyor?
  • Belirlenen değere göre Karbondioksit salımını hesaplanmalı
  • Elde edilen değere göre referans bir bina ile kıyaslanmanın yapılması gerekiyor.
  • Yapılan kıyaslamaya göre bina A ile G arasında bir enerji sınıfa sokulur.

Enerji Kimlik Belgesi

Hesaplama Sonuçları Yukarıda belirtilen hesaplama sırasına göre işlemler gerçekleşir. Elde edilen değerlere göre binanın enerji türü belli olur. Enerji Kimlik Belgesi Binanın yıllık ne kadar ısıtma ve soğutma yaptığı, havalandırma tüketimleri, aydınlatması ve sıcak su değerleri de hesaplanır. Buna bağlı olarak da ortaya ne kadar CO2 salınımı yaptığı belli olur. Bu hesaplama içerisine yenilenebilir enerji kaynakları da dâhil edilmektedir. Son olarak da bahsettiğimiz üzere, referans bir bina ile elde edilen değerler karşılaştırılmaktadır.

Hesaplama Sonucunda

Hesaplama sonucunda ise şu noktalara dikkat çekilir:

-Binaların enerji performansı değerlendirilir.

-Binaların soğutulması ve ısıtılmasında ne kadar enerji miktarına ihtiyaç bulunuyor?

-Havalandırma enerjisi için ne kadar tüketim gerçekleşiyor?

-Sıcak su için ne kadar enerji tüketimi gerçekleşecek?

-Binanın ne adar günışığı aldığı göz önüne alınır. Güneş ışığının etkili olmadığı alanlar için ne kadar enerji harcanır?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? için yorumda bulun

    Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Binalarda Enerji Performansı Nasıl Belirlenmektedir? için ilk yorumu yapabilirsin.