Son Haberler
Anasayfa > Sosyal Medya > Twitter ile Müşteri Hizmetleri ve Destek
sponsorlu baglantılar

Twitter ile Müşteri Hizmetleri ve Destek

musteri hizmetleri 150x150 Twitter ile Müşteri Hizmetleri ve Destek Sosyal Medya sektörünün bize sağlamış olduğu en büyük özelliklerden birisi Hizmet sektörünün kapılarını sonuna kadar açabiliyor olmasıdır. Sosyal Medya’da hizmet sektörü adına gelişim yapabileceğiniz bir çok yol var bunlardan bir tanesi de Markalar için Twitter hesabınızı Müşteri hizmetleri ve Destek hattı olarak kullanmak. Özellikle Markanız için çalışanlarınızın Twitter hesapları varsa eğer sizde rakiplerinizden bir adım önde hizmet sunmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Markanız’a ait bir Resmi Twitter hesabı varsa desteklerinizin hepsini buradan gerçekleştirmeniz Markanızın Sosyal Medya üzerindeki aktifliliğini gösterecektir. Bu durumda müşterilerin ve sizinle çalışmayı düşünen insanların şüphesiz dikkatini çekecek ve diğer markalardan bir adım daha önde olacağınızı gösterecektir.

Bununla birlikte Müşterileriniz Sosyal Medya’dan edinmiş oldukları bilgileri ile birlikte sizin potansiyel müşteriniz olacaktır. Belki bu bir açıdan baktığımızda göz boyama gibi görünüyor olabilir ancak, Sosyal Medya’da yaptığınızı göstermek markalar için vazgeçilmez başarının en büyük sırrıdır.

#1: Twitter’ı Hızlı kullanarak avantaj sağlamayı öğrenin

Böyle bir Teknik destek hattı oluşturmanız için öncelikle mutlaka Twitter’ı hızlı kullamayı öğrenmeniz gerekiyor. Twitter’ı hızlı kullanmak hem markanız için hemde potansiyel sosyal medya müşterileriniz için büyük bir avantaj sağlaycaktır. Twitter hesabınızın sürekli aktifliliği Sosyal Müşterilerinize Hızlılık + Aktiflik = Kaliteli hizmet çağrışımının formulünü verecektir.

#2:Taglerinizi Kullanarak kapasitenizi gösterin

Sizinle birlikte çalışanların Kişisel Hesaplarını Twitter hesabınızın açıklama kısmına Hashtag ile ekleyin bu durum, Sosyal Medya müşterilerinize kapasitenizin büyüklüğünü ve profesyonelliğinizi götermenizde büyük ölçüde rol oynayacaktır. Öyle ki iki maddeyi Birleştirdiğimizde Diğer markalar arasında kolay farkedilebilir olmanız sadece an meselesidir.

#3: Temsilcilerin Profil resimleri

Bu durumda şüphesiz temsilcilerinizede önemli roller düşecek markanızı Sosyal ağ üzerinde onların temsil edeceği için hasssiyet göstermeleri gereken konular olacaktır. işte onlardan bazıları ;

Kişisel Hayatın yoğunlukta olduğu Hesapların kullanılmaması ;

Eğer ki çalışanlarınız kendi Twitter hesaplarını kişisel olarak çok fazla kullanıyorlarsa bu müşteriler tarafından hoş karşılanamayabiliyor. Bu durumda en azından profil resminde Markanızın bir logosu veya sembolü olması idealdir.

Özel Hesaplar ;

Kişiselliğin ağır bastığı çoğu zaman çalışanlarınız özel hesaplar açarak bunları sadece işleri için kullanabilir. Bu durum aslında opsiyonel bir durumdur. Kitleniz ve kitlenizin ciddiyeti ile alakalı olduğunu kesinlikle unutmamak lazım.

Konuşmalarını isimleri ile bitirme

“Bu konu için daha fazla destek talebini web sitemiz üzerinden Ticket oluşturarak çözülmesini sağlayabilirsiniz”

Gibi örnek bir Tweet yerine markanın çalışanının adının sonda yer alması daha hoş ve profesyonel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

“Bu konu için daha fazla destek talebini web sitemiz üzerinden Ticket oluşturarak çözülmesini sağlayabilirsiniz – Burak GÖÇ ”

#4: Durumları ayırt edebilme özelliği

Kullanıcılarınızın durumları ayırt edebilme özelliğine sahip olması gerekir. Bazı konuların Sosyal Medya ya açık şekilde konuşulması gizlilik koşullarının ihlaline yada markanızın yanlış bir yönünü gösteriyor olabilir. Bu gibi drumlarda kişilerle özel irtibatlar kurarak hem gizlilik haklarını koruyun hemde markanızın eksilerini göstermeyin.

sponsorlu baglantılar

Bir yorum

  1. slm ben hakan takib etmek istiyorum ama takib edemiyorum.lütfen yardımcı olur musunuzzzzzz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>