Son Haberler
Anasayfa > Güncel Konular > Carlo Collodi ( Carlo Lorenzini ) Hayatı
sponsorlu baglantılar

Carlo Collodi ( Carlo Lorenzini ) Hayatı

Carlo Collodi  ( Carlo Lorenzini )
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere aslında çok yakından tanıdığımız aynı zamanda da hiç tanımadığımız İtalyan gaceteci yazar Carlo Callodi’yi tanıtacağım. Simdi nasıl oluyor da çok yakından tanımamıza rağmen aynı zamanda hiç tanımıyoruz diyorsunuz açıklayayım…

Collodi lakaplı İtalyan gaceteci yazar herkesin çok iyi bildiği Pinokyonun yazarıdır.

Carlo Collodi’nin Hayatı

collodi Carlo Collodi  ( Carlo Lorenzini ) Hayatı

Gerçek adı Carlo Lorenzini olan İtalyan gaceteci yazar (Doğum : 24 Kasım 1826-Ölüm : 26 Ekim 1890 ) yoksul bir ailenin çocuğu olarak Floransa’da dünyaya gelmiştir.Gençliğinde İlahayat Fakültesinde okumuş daha sonra Avusturya’ya karşı sürdürülen mücadelede (Risorgimento) Yeniden yükseliş Hareketine destek vermek amacıyla gaceteciliğe başlamıştır.

Takma adı Collodiyi annesinin doğduğu yerin adından almıştır. Başlangıçta bu lakabını kurmuş olduğu mizah dergisi Il lampione’deki, anlamı sokak lambası , yazılarını imzalamak için kullanmıştı yalnız dergi kurulduktan kısa bir süre sonra sansür dairesi tarafından kapatılmıştı. Ama Collodi vazgeçmeyerek 1853 de La Scaramuccia ,Didişme, adlı yeni bir dergi kurdu. 1859’a kadar gazeteciliğe devam etti daha sonra Giuseppe Garibaldi’nin özgürlük mücadelesi veren kuvvetlerine katıldı. 1861 ‘de italya  Krallığı kurulunca gazeteciliği ve silahlı eylemi bırakarak tekrar memleketi Floransaya geri döndü ve resmi işlerde görev aldı.

Önce sansür dairesinde çalıştı, sonra bir süre valilikte görev aldı. Bu süre zarfında edebiyat çalışmalarına hiç ara vermemesine rağmen kayda değer bir başarı sağlayamadı.1875’de Floransalı bir yayın evi için Perrault’un masallarını İtalyancaya çevirdi. Bu çeviri çalışması, çocuk edebiyatını yakından tanımasına olanak sağladı ve onu yakından etkiledi ve bu etkilenme ileride Pinokyo’nun temellerini oluşturacaktı.

1876-1890 yılları arasında Giannettino’yu yayımladı. Bu yedi ciltlik yapıt, öğretici hikâyeler içerir.

1883’ten itibaren Il Giornale dei bambini’nin yayın yönetmenliğini üstlendi.

Ama bu arada bir başka dergide Pinokyo’yu bölüm bölüm yayımlıyordu. Bu eserinin edineceği ün, öteki bütün çalışmalarını gölgede bırakacaktı. Aslında, Collodi yorulmak bilmez bir kalem ustasıydı ve Pinokyo’nun yanı sıra birçok kitap yazmıştı.

Collodinin Diğer eserleri

Occhi e nasi (1811; Gözler ve Burunlar),

Storie allegre (1887; Neşeli Öyküler)

Note gaie (1892; Neşeli Notlar)

Divagazioni critico-umoristiche (Eleştirel-Mizahi Konu Dışına Çıkmalar)

sponsorlu baglantılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>